Yerli İHA’lara yeni mühimmat: Kuzgun, Şimşek ve Kayı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) en büyük planlı tatbikatlarından biri olan EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı ...

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en büyük planlı tatbikatlarından biri olan EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan stant alanında yerli savunma sanayi eserleri sergileniyor. Yerli savunma sanayi firmaları yeni gelişmeleri kamuoyu ile paylaşıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), EFES-2022’de yeni süpersonik İHA’yı birinci sefer sergiledi. Ayrıyeten ANKA İHA ve AKSUNGUR İHA’ya eklenecek yeni mühimmatlar hakkında bilgi paylaşıldı.

ANKA’da bugüne kadar MAM-L ve MAM-C küçük akıllı mühimmatları kullanılıyordu. Anka’da artık Kuzgun, Şimşek ve Kayı isimli yeni mühimmatlar da kullanılacak.

Türkiye’nin yeni İHA’sı Kargı birinci kere sergilendi

9 sa. evvel eklendi

ANKA’ya Kunzgun mühimmatı entegre edilecek

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Kuzgun’un ANKA’ya entegrasyon çalışmaları hakkında bilgi veren TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, “Yeni bir mühimmatımız daha var. TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği Kuzgun başkalarından daha ağır, 100 kilogram kadar. 60 ila 90 kilogram kadar bir harp başlığı taşıyabiliyor. Katı yakıtlı itkisi var, jet motorlu itkisiyle birlikte çok daha uzun uzaklıklara gidebilen bir mühimmat. Bu ay içinde entegrasyonunu tamamlamış olacağız.” dedi. İHA’lar için geliştirilen Kuzgun mühimmatlarının en ağır versiyonunu olan Kuzgun-SS’nin yakın vakitte AKSUNGUR’da test edilmesi planlanıyor. Ayrıyeten bu sene içerisinde bir insansız deniz aracından Kuzgun’un katı yakıtlı versiyonunun atışı yapılacak.

KUZGUN özellikleri

Mühimmat KUZGUN-SS KUZGUN-TJ KUZGUN-KY
Menzil 110+ km/40+ km/100+ km* 180+ km* -/-/40+ km
Harp Başlığı 60 kg 30 kg 30 kg
Hedeften Sapma Oranı (CEP) 1-10 m 1-10 m 1-10 m

TUSAŞ’tan süpersonik İHA

TUSAŞ’ın geliştirdiği geçersiz amaç İHA’sı Şimşek, ANKA’ya entegre edilecek. Şimşek 0,9 mach sürate çıkacak. Uydurma gaye uçağı olarak vazife yapacak. Düşman radarlarının başını karıştıracak. Şimşek’e MAM-L’de kullanılan harp başlığı entegre edildi ve yakın vakitte kamikaze olarak da vazife yapabilecek. TUSAŞ daha güçlü bir motor kullanarak süpersonik hıza çıkmayı hedefliyor. Bu sayede füzeleri taklit edebilen bir süpersonik İHA ortaya çıkacak. Mevzuyla ilgili konuşan Yıldız şunları söyledi:

 “Birkaç motor sorununu çözersek süpersonik sürate çıkmayı da yıl sonu prestijiyle hedefliyoruz. Uçaklar yanında füzeler de atak yapıyor. Süpersonik sürate çıkmaktaki hedefimiz süpersonik süratte uçabilen bir füzeyi taklit etmek. Süpersonik uçuşun kompleksitesini deneyimlemek ve buna uygun uçuş denetim algoritmalarını geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Anka İHA’ya Kayı’nın entegrasyon çalışmaları başlıyor

TÜBİTAK SAGE’den ANKA’ya bir mühimmat seçeneği daha geliyor. Kayı adı verilen Güdümlü Minyatür Mühimmat Ailesi’nin ANKA İHA’ya entegrasyon çalışmaları başlıyor. TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği Bozok’tan daha büyük, Kuzgun’dan ise daha büyük boyutlara sahip KAYI ailesinde 30 kg (KAYI 30) ve 50 kg (KAYI 50) olmak üzere iki tartı seçeneği bulunacak. 15 ve 25 km menzil sunacak. Anti-Personel, Zırh Delici/Nüfuz edici yahut Termobarik harp başlıkları ile kullanılabilecek.

KAYI özellikleri

KAYI 30 KAYI 50
Ağırlık 30 kg 50 kg
Boy 100 cm 130 cm
Çap 140 mm 160mm
Menzil 15 km (ANS/LAB) – 25 km (ANS/KKS, ANS/KKS/LAB)
CEP < 3m
Harp Başlığı Anti İşçi, Zırh Delici / Nüfuz Edici yahut Termobarik

Bozok’un seri üretimi başladı

Minik boyutlarıyla dikkat çeken lazer güdümlü minyatür mühimmat Bozok’un seri üretimi başladı. Bozok, İHA’larda kullanılacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Yerli İHA’lara yeni yerli mühimmatl: Kuzgun, Şimşek ve Kayı
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.