Dünyanın ilk RISC-V tabanlı dizüstüsü ile tanışın

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Batılı ülkelerde rastgele bir lisans sorunu olmadığı için ARM mimarisi rahat bir biçimde kullanılabiliyor fakat Çin ve Rusya üzere ambargo ...

Batılı ülkelerde rastgele bir lisans sorunu olmadığı için ARM mimarisi rahat bir biçimde kullanılabiliyor fakat Çin ve Rusya üzere ambargo altındaki ülkelerde açık kaynak RISC-V mimarisi daha ağır ilgi görüyor. Huawei, Alibaba üzere markalar kendi RSIC-V işlemcilerini geliştirmiş durumda.

ROMA dizüstüsü nedir?

Çinli Xcalibyte ve DeepComputing tarafından geliştirilen ROMA dizüstü modeli RISC-V tabanlı bir geliştirme platformu ve dünyada birinci. Temelinde 4 çekirdekli RISC-V işlemcisi, grafik ünitesi, yapay zekâ motoru, 16GB’a kadar LPDDR4/4X RAM, 256GB’a kadar depolama, Linux takviyesi yer alıyor.

SiFive büyümeye devam ediyor

3 ay evvel eklendi

Ekstra olarak MetaMask gibisi bir kripto para cüzdanı, blok zincciri POS entegrasyonu, NFT oluşturmak için bir Web3 platformu da mevcut. ROMA için birinci MetaVerse odaklı bilgisayar sistemi tanımlaması yapılıyor.

ROMA için ön talep devri başladı. Birinci 100 müşteriye ROMA için özel bir NFT kesimi ve kapağa bireye özel lazer sürece formunda ikramlar olacak. Fiyatı şu an için bilinmiyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Öteki Taşınabilir Teknolojiler Haberleri
  • RISC-V tabanlı ROMA dizüstü modeli tanıtıldı
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.