Metaverse’ten arsa alınır mı? İşte 2040 için tahminler

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Facebook’un ismini Meta’ya çevirmesi ve metaverse için milyarlarca dolar yatırım yapacağını duyurmasının akabinde, sosyal medyanın geleceği de ...

Facebook’un ismini Meta’ya çevirmesi ve metaverse için milyarlarca dolar yatırım yapacağını duyurmasının akabinde, sosyal medyanın geleceği de tartışma konusu oldu. Sanal gerçekliğin (AR, MR ve VR) kapsayan genişletilmiş gerçeklik (XR) iddialarını ele alan yeni araştırma, 2040 yılına kadar olacakları ortaya koydu.

500 milyondan fazla kullanıcı metaverse’te olacak

Genişletilmiş gerçeklik (XR) oyun yahut toplumsal medya olarak yıllardır teknoloji dünyasında olmasına karşın, metaverse’e öncülük ederek daha fazla kıymet kazanıyor. Lakin aktivist, akademisyen ve iş dünyası başkanları, metaverse gayelerinde ikiye bölündü.

Elon Üniversitesi ve Pew Research tarafından gerçekleştirilen son araştırma, 2040’a kadar metaverse platformlarında yarım milyardan fazla insan olacağını gösterdi. Araştırmacıların yüzde 54’ü tarafından ortaya konan bu argüman, metaverse yatırımı ile güçlü olmayadikkat çekiyor.

Ankete katılan yüzde 54’üne nazaran 500 milyondan fazla kullanıcı, günlük hayatlarının bir kesimi olarak metaverse’te yerini alacak. Lakin uzman isimlerin yüzde 46’lık kısmı ise bu fikre büsbütün karşı çıkıyor. Yani metaverse’in yakın gelecekte günlük ömrün bir modülü olacağına inanmıyorlar.

Fakat uzmanların ortak olarak katıldığı hususların başında metaverse’in etik sorunları oldu. Büsbütün sanal bir dünyada kullanıcıları denetim etmenin çok güç olduğunu söylediler. Meta’nın VR oyunu olan Horizon Worlds’te bu etik problemlerin çokça yaşandığını gördük.

Ankete katılan isimler ayrıyeten kurumsal ve otoriter çıkarların insanların önüne geçebileceğini düşünüyor. Şirketlerin kullanıcıları platformda daha çok tutmak için metaverse’in makûs taraflarını göz gerisi edebileceğine inanıyor. Bu otoriter çıkarların gözetim kapitalizmini artracağını söylediler.

Uzman isimlerin ikiye bölündüğü araştırma, metaverse’in 2040’a kadar daha fazla büyümesi için VR/AR başlıklarına yapılacak yatırımları öne çıkardı. Meta’nın Oculus Quest’leri başta olmak üzere pazara daha fazla sanayi başkanının girmesi gerekiyor. Son vakitlerde Apple’ın bir VR gözlüğü çıkarabileceği savını sıkça duyduk.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.