Rusya işgalinin akıllı telefon dünyasına etkisi: Pazarda Çin etkisi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, hiç kuşkusuz insanlık açısından epey kaygı verici gelişmelere sahne oluyor. Öte yandan tüm dünya, Rusya’ya ...

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, hiç kuşkusuz insanlık açısından epey kaygı verici gelişmelere sahne oluyor. Öte yandan tüm dünya, Rusya’ya karşı reaksiyonlarını göstermek için ambargo uyguluyor. Rusya’nın birçok alanda eli daraldı. Bu alanlardan birisi de akıllı telefon pazarı oldu. Lakin, bu daralma Çinli akıllı telefon üreticilerine yaradı.

Çinli akıllı telefon üreticileri, bir yılda 2 kattan fazla büyüdü

Rusya, uygulanan ambargolar sonrası tüm bölümlerdeki teknolojik eser gereksinimini Çin’den karşılıyor. Çin’in verdiği takviye Rusya’yı büyük sıkıntılardan kurtarırken kendilerine de büyüme fırsat sunuyor. Bu alanlardan birisi de akıllı telefon dünyası oldu.

Vivo, Xiaomi, Tecno, Realme, Infinix, iTel ve Nokia (HMD Global) üzere Çinli akıllı telefon üreticileri, son periyotta yüzde 100’den fazla büyüme kaydetti. Bu belirtilen mühlet boyunca Rusya’da 10 milyondan fazla akıllı telefon satışı gerçekleşti.

Bu gelişimler ortasında en dikkat cazip isim Realme ve Tecno oldu. Realme, 2021’in birinci yarısında 498 bin akıllı telefon satmıştı. Bu yılın tıpkı periyodunda ise yaklaşık 1,1 milyon adet satarak büyük bir zıplama yaşadı. Tecno akıllı telefonların ünite satışları Mayıs ve Haziran aylarında 20 kattan fazla artış yaşadı.

Ek olarak Poco’nun ünite satışları yıldan yıla yüzde 16 artarken, Nokia’nın yüzde 40’tan fazla arttı. Bu süreçte Samsung’un hissesi yüzde 15 düşerken, Apple’ın hissesi yıldan yıla yüzde 14 düştü. Öte yandan Analiste nazaran, Rus akıllı telefon pazarının yüzde 90’ına hakim olacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.