Virgin Orbit, ilk gece görevini başarıyla tamamladı: 7 uydu yörüngeye yerleştirildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Virgin Orbit, birinci gece vazifesini muvaffakiyetle gerçekleştirdi ve uyduları alçak dünya yörüngesine yerleştirdi. Straight Up isimli ...

Virgin Orbit, birinci gece vazifesini muvaffakiyetle gerçekleştirdi ve uyduları alçak dünya yörüngesine yerleştirdi. Straight Up isimli vazife, şirketin başarılı formda tamamlanan dördüncü uçuşu oldu. Şirket gerçekleştirilen misyon ile ABD Uzay Kuvvetleri için yapılacak üç misyondan birincisini tamamladı.

İlk milletlerarası misyona hazırlanıyorlar

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında ticari operasyonlarına başlayan Virgin Orbit, uyduları fırlatmak için klasik havaalanı pistlerinden kalkan bir Boeing 747‘yle yüksek irtifadan fırlatılan LauncherOne adlı bir roketi kullanıyor. Roket, kendi motorlarını ateşleyerek uyduları yörüngeye yerleştirmek için 747’den ayrılıyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Straight Up vazifesi kapsamında da Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan kalkan Boeing 747 ve uçağa bağlı LauncherOne roketi 35.000 feet (10.700 metre) yüksekliğe ulaştıktan sonra roket, uyduları dünya yüzeyinin yaklaşık 500 km üzerine yerleştirmek için uçaktan ayrıldı. Misyonda yedi uydunun tamamı muvaffakiyetle yörüngeye yerleştirildi.

NASA, Artemis 1 Ay vazifesi için muhtemel fırlatma tarihini belirledi

1 gün evvel eklendi

Virgin Orbit, birinci gece vazifesiyle dünyanın rastgele bir yerinden fırlatma gerçekleştirebilme yeteneğini genişlettiğini söylüyor. Şirket, bu yıl içerisinde Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Kraliyet Hava Kuvvetleri ile memleketler arası lansmanını gerçekleştirmeyi planlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Virgin Orbit, birinci gece misyonunda uyduları muvaffakiyetle fırlattı
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.