2022’nin oyun dünyasına olumsuz etkisi!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyun görüntü oyun kesimi de büyük bir yükseliş içerisinde. Bilhassa koronavirüsün patlak verdiği 2020 ...

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyun görüntü oyun kesimi de büyük bir yükseliş içerisinde. Bilhassa koronavirüsün patlak verdiği 2020 yılından beri karantina sürecinin de dayanağıyla bölüm tepe devirlerini gördü. Lakin görüntü oyun kesimi için tablo pek de parlak değil.

Oyun konsolları ve abonelik hizmetleri satışı, 2022’de 3 milyar düşüş yaşayacak

Oyun sanayisi, son iki yıldır adeta altın periyodunu yaşıyor. Karantina sürecinin de büyük rol oynadığı yükseliş, görünüşe nazaran tesirini yitiriyor. Ampere Analysis, görüntü oyun bölümünün 2022 boyunca nasıl performans göstereceğini belirledi.

Yapılan çalışmaya nazaran oyunların, konsolların ve abonelik hizmetlerinin satışı bu yılın sonunda 188 milyar dolarlık bir gelire sahne olacak. Lakin bir evvelki yıl bu sayı 191 milyar dolardı. Görünen o ki koronavirüs tesirlerinin azalması oyun dünyasına 3 milyar dolarlık bir ziyan yazacak.

Ampere Analysis, yaşanan bu düşüşü kısa periyodik olarak açıklıyor. Görüntü oyun kesiminde yapılan yatırımların 2023 yılında işleri yoluna sokacağını söylüyor. Şirketin araştırma yöneticisi ve analisti Piers Harding Rolls, hususa ait şu cümlelere yer verdi.

İki yıllık büyük genişlemeden sonra, oyun pazarı 2022’de bu büyümenin bir kısmını geri veriyor. Zira birden fazla faktör performansı baltalamak için bir ortaya geliyor. O denli olsa bile yıl pandemi öncesi performansın çok önünde sona erecek ve bir bütün olarak dal için görünüm, 2023’te büyüme iddiasıyla birlikte olumlu olmaya devam edecek.

Öte yandan Ampere Analysis, bu düşüşü yalnızca koronavirüse bağlamıyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde birçok kıymetli teknoloji şirketi Kremlin’e reaksiyonlarını gösterebilmek için ambargoya dayanak verdi. Görünen o ki oyun dalı Rusya pazarından olağan kaidelerde değerli bir dayanak görüyordu.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.