BioNTech’e, Covid-19 aşısı hakkında patent davası açıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
mRNA teknolojisi kullanılarak dünyanın birinci Covid-19 aşısını üreten BioNTech’e patent ihlali davası açıldı. Almanya'nın önde gelen ...

mRNA teknolojisi kullanılarak dünyanın birinci Covid-19 aşısını üreten BioNTech’e patent ihlali davası açıldı. Almanya’nın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden CureVac, BioNTech’in kullandığı mRNA teknolojisinde CureVac’ın patentlerini ihlal ettiği savıyla “adil tazminat” talebinde bulundu.

Covid-19 aşı satışı ve üretimi kesintisiz devam edecek

CureVac’tan yapılan açıklamada; Curevac’ın mRNA teknolojisi üzerinde 20 yıldan fazla müddettir çalışma yaptığı vurgulanarak, BioNTech ve BioNTech’in iki iştirakine yönelik olarak fikri mülkiyet hakları ihlali nedeniyle adil tazminat istendiği söz edildi. CureVac, ihtiyati önlem talep etmediğini söz etti. BioNTech’in Covid-19 aşılarının üretimini, satışını yahut dağıtımını engelleyecek yasal bir süreç başlatma niyetinde olmadığını aktardı.

BioNTech’in mRNA kanser aşısının birinci sonuçları açıklandı

3 hf. evvel eklendi

BioNTech’ten açıklama: “Güçlü biçimde savunacağız”

Uğur Şahin ve Hasret Türeci tarafından kurulan BioNTech, CureVac’ın savları hakkında resmi açıklama yayınladı. Açıklamada tüm fikri mülkiyet haklarına kıymet verildiği ve saygı duyulduğu lakin BioNTech’in Covid-19 aşısı hakkındaki tüm patent ihlali argümanlarına karşı güçlü savunma yapılacağı açıklandı.

Açıklamada, BioNTech’in Covid-19 aşısının başarısına dikkati çekilerek, “BioNTech’in aşı çalışması yepyenidir ve bunu tüm patent ihlali tezlerine karşı güçlü bir halde savunma yapacağız.” tabirine yer verildi.

Üretim iş birliği yaptığı Pfizer ile birlikte Covid-19 aşı satışlarında önder pozisyondaki BioNTech, 2020 ve 2021’in en süratli büyüyen şirketlerinden biri haline geldi. Şirket geçen yıl aşılardan 19 milyar Euro gelir elde etti. Bu yılki gelirin 17 milyar Euro olması bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • BioNTech’e, mRNA Covid-19 aşısı hakkında patent davası açıldı
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.