“Enflasyon Oranlarının Üzerinde Bir Ücret Güncellemesi Hayata Geçirilmelidir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ilk 6 aylık enflasyonun açıklanacağını, buna göre memur ve emeklilere enflasyon farklarının ...

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, ilk 6 aylık enflasyonun açıklanacağını, buna göre memur ve emeklilere enflasyon farklarının ödeneceğini hatırlattı.

Enflasyon oranlarının üzerinde bir ücret güncellemesini hayata geçirmelidir diye konuşan Talip Geylan,“Bu itibarla hükümet, açıklanacak enflasyon oranlarının üzerinde ve memurumuzun alım gücünü artıracak bir ücret güncellemesini hayata geçirmelidir” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İlk altı aylık enflasyon yarın açıklanacak. Buna göre de memur ve emeklimize enflasyon farkları ödenecek. Son bir yılda gider kalemlerindeki fahiş artışların, sabit gelirlilerin alım güçlerini tahrip ettiği artık üstü örtülemez bir gerçektir. Memur ve emeklinin yaşam koşulları dayanılmaz noktaya gelmiştir. Nitekim -bir ilk olarak- asgari ücrete yapılan ara zam, mevcut sıkıntılı durumun Hükümet nezdinde de kabulü anlamına gelmektedir. Bu itibarla Hükümet, yarın açıklanacak enflasyon oranlarının üzerinde ve memurumuzun alım gücünü artıracak bir ücret güncellemesini hayata geçirmelidir. Hep söylüyoruz; enflasyon kadar zam, aslında sıfır zam demektir. Dolayısıyla sadece enflasyon farkı ödendiğinde “Memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz” söyleminin altı doldurulmuş olmayacaktır! Türkiye Kamu Sen’in Toplu Sözleşme sürecinden beri söylediği gibi, formül bellidir:

1-Alım gücünü artırmak için seyyanen zam

2-Refah payı uygulaması

3-Enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması,olmazsa olmazdır.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.