Google, hassas kullanıcı verilerini Rus reklam teknoloji şirketi ile paylaştı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ProPublica, Google’ın 23 Haziran tarihine kadar hassas kullanıcı verilerini Rusya’nın en büyük devlet bankasına ilişkin yaptırımlı reklam ...

ProPublica, Google’ın 23 Haziran tarihine kadar hassas kullanıcı verilerini Rusya’nın en büyük devlet bankasına ilişkin yaptırımlı reklam teknoloji şirketiyle paylaştığını ortaya çıkardı. Bu, Senato İstihbarat Komitesi’nin teknoloji devini Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Rusya ve Rusya kontaklı kuruluşlar tarafından mümkün sömürüye karşı tetikte kalması konusunda uyarmasından yalnızca dört ay sonra yaşandı.

Telegram, Alman Polisi ile ferdî bilgi paylaşımı yapmış olabilir

3 hf. evvel eklendi

700’e yakın kullanıcı verisi paylaşıldı

Dijital reklam tahlil şirketi Adalytics’in araştırma  ve datalarına nazaran Google, markaların ve ajansların reklam satın almasına yardımcı olan bir Rus şirketi olan RuTarget’ın Ukrayna’da ve dünyanın öbür bölgelerinde web sitelerine ve uygulamalara göz atan bireylere ilişkin datalara erişmesine ve bu dataları kaydetmelerine müsaade verdi. Reklam teknoloji şirketinin 24 Şubat’ta ABD Hazinesi’nin yaptırıma tabi kuruluşlar listesine eklenmesine karşın RuTarget’ın Google’dan 700’e yakın kullanıcı bilgi örneği aldığı biliniyor.

Hangi datalar paylaşıldı?

Analiz, Google’ın Ukrayna merkezli web sitelerini inceleyen kullanıcılara ilişkin bilgileri paylaştığını gösterdi. Kullanıcıların cep telefonu numaraları, IP adresleri, konum bilgileri ve ilgi alanları ve online etkinlikleriyle ilgili detaylar üzere kritik bilgiler Rus hükümeti tarafından insanları yahut ilgilenilen yerleri izlemek için kullanılabilir.

Bir Google sözcüsü ProPublica’ya şirketin Mart ayında RuTarget’ın servislerini kullanmasını engellediğini söyledi. Lakin Google, ProPublica ve Adalytics tarafından uyarılmadan Google’dan kullanıcı ve reklam satın alım bilgilerinin alındığını kabul etti.

Bu bilgiler ne için kullanılabilir?

En büyük kaygılardan biri dijital reklam satın alma sürecinde şirketlere aktarılan global internet kullanıcılarılarından gelen datalar. ProPublica, teklif akışı bilgileri olarak isimlendirilen bu kullanıcı dataları haznesinin Google’ın hakim olduğu yarım trilyon dolarlık dijital reklam dalının bir kesimi olarak kullanıldığını söylüyor.

Bu, ne manaya geliyor?

ProPublica, kullanıcılar bir siteye girdiğinde bu bilgilerin gerçek vakitli olarak açık artırmayla satıldığını ve milisaniyeler içinde kullanıcılar hakkında toplanan bilgilerin kullanıcının reklam görüp görmek istememesine karar vermesine yardımcı olması için potansiyel reklam alıcılarıyla paylaşıldığını söylüyor.

RuTarget üzere reklam satın alan şirketler teklif sunsa da sunmasa da bu teklif akışı datalarını alabiliyor ve saklayabiliyor. Google, dünyanın en büyük reklam satın alma borsasını işlettiğinden RuTarget, Google’ınki üzere reklam borsalarıyla ne kadar çok ilişki kurarsa o kadar fazla bilgi ve bilgi toplayabilir.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Başka Haberleri
  • Google, hassas kullanıcı bilgilerini Rus şirketiyle paylaştı
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.