Rekabet Kurumu, Obilet’e soruşturma başlattı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Rekabet Kurumu, otobüs bileti satış platformu Obilet hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturmanın neden açıldığı hakkında bilgi ...

Rekabet Kurumu, otobüs bileti satış platformu Obilet hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Soruşturmanın neden açıldığı hakkında bilgi paylaşıldı.

Rekabet Kanunu’ndaki iki hususun ihlali incelenecek

Kuruldan yapılan açıklamaya nazaran soruşturma açılmasının iki münasebeti var. Obilet’in otobüs firmalarına uyguladığı komite oranlarını çok olarak belirlemek ve otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı ve sefer bilgilerinin dağıtımında rakiplerini dışlayıcı uygulamaları nedeniyle 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediği incelenecek.

Diğer bir münasebet olarak ise otobüs biletlerinin satışı hakkında imzaladığı kontratlar ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma açıldı.

Media Markt, Vatan Bilgisayar ve Teknosa’ya rekabet soruşturması

2 hf. evvel eklendi

Rekabet Kurumu, Obilet hakkında 16 Haziran 2022 tarihinde toplantı yaptı. Elde edilen bulguları kâfi ve önemli bularak, 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. hususlarını ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Obilet Bilişim Sistemleri A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun açıklaması şu halde:

“Obilet Bilişim Sistemleri A.Ş.’nin bilet satışına aracılık hizmeti için otobüs firmalarına uyguladığı bilet satışı kurul oranlarını çok olarak belirlemek ve biletleme yazılımı hizmeti, otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı ve sefer datalarının platformlara dağıtımı pazarlarında rakiplerini dışlamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. hususunu; otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı pazarında imzaladığı kontratlar ile 4054 sayılı Kanun’un 4. hususunu ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, doküman ve yapılan tespitleri 16.06.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Heyeti, bulguları önemli ve kâfi bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. unsurlarını ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Obilet Bilişim Sistemleri A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-27/433-M sayı ile karar verdi.”

  • Anasayfa
  • Internet
  • Web Siteleri Haberleri
  • Rekabet Kurumu, Obilet’e soruşturma başlattı
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.