Sık karşılaşılan 7 Apple AirPods ve AirPods Pro sorunu ve çözümü

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
AirPods ve AirPods Pro, Apple ekosistemini kuran kullanıcılar için daha fazla tercih edilebilir gerçek kablosuz kulaklıkların başında ...

AirPods ve AirPods Pro, Apple ekosistemini kuran kullanıcılar için daha fazla tercih edilebilir gerçek kablosuz kulaklıkların başında geliyor. Farklı Apple aygıtları ortasında süratli irtibat ve çoğunlukla sıkıntısız geçiş sunsa da öbür Apple eserleri üzere orta ara sıkıntılar yaşatabiliyor. Bu yazı, AirPods kulaklıklarda sıklıkla yaşanan problemlere ve muhtemel tahlillerine odaklanıyor.

Apple Watch problemleri ve tahlili

6 gün evvel eklendi

Sol yahut sağ kulaklık çalışmıyor

Apple AirPods / AirPods Pro kullanıcısı olarak şarjı olmasına karşın kulaklıklardan birinin çalışmamasıyla ilgili bir problemle karşılaşıyorsanız:

 1. Şarj kutusunun büsbütün şarj olduğundan emin olun ve her iki kulaklığı da 30 saniye boyunca kutuya yerleştirin. iPhone yahut iPad’inizin yanında kutuyu açarak tekrar bağlayın. Telefonunuzu yine başlatmanız önerilir.
 2. Ses istikrar sorunu olabilir.  Ses istikrarının otomatik olarak değiştiğinden şikayet eden kullanıcı sayısı epeyce fazla. Ayarlar – Erişilebilirlik – Görsel/İşitsel – İstikrar altında orta ayara getirin.
 3. AirPods’u sıfırlamanız gerekebilir.  Kulaklıkları şarj kutusuna koyup kapağı kapatın, 30 saniye boyunca bekleyip açın ve Ayarlar – Bluetooth altında AirPods’un yanındaki i simgesine dokunup Bu aygıtı unut’a basın.

Telefona bağlı fakat ses gelmiyor

Telefon AirPods’un bağlı olduğunu gösteriyor lakin ses telefonun hoparlörlerinden gelmeye devam ediyorsa:

 1. Apple Music, Spotify, YouTube Music veya diğer bir müzik dinleme uygulaması açıp bir müzik çalın.
 2. Denetim Merkezi’ni açın, ses kutucuğunun sağ köşesindeki simgeye dokunun ve Bluetooth aygıtı olarak AirPods’u seçin.
 3. Telefonun sesini AirPods üzerinden çıkacak biçimde zorlayabilirsiniz.

Aramalarda düşük mikrofon kalitesi

iPhone yahut MacBook üzerinden imajlı aramalarda mikrofon kalitesinin düşmesinden şikayetçiyseniz, başka uçtaki kişi söylediklerinizi duymakta sorun yaşıyorsa:

 1. Her iki kulaklığın birden mikrofonunun bozulması az yaşanan bir durum. AirPods ayarları – Mikrofon’a gidip sağ sol seçimi yaparak çalışan/çalışmayan mikrofonu tespit edebilirsiniz.
 2. AirPods’u nasıl eşleştirdiğinize bağlı olarak da bu sorunu yaşayabilirsiniz. Birtakım kullanıcılar telefonun Bluetooth ayarlarına gidip AirPods’u bağlamak yerine kutuyu telefonun yanında açarak eşleştirme yoluyla bu sorunu çözdüklerini bildirmiş.
 3. AirPods Pro’nun gürültü engelleme özelliği de mikrofon meselesine yol açabilir. Sol alt köşedeki Gürültü denetimi simgesine dokunun ve Kapalı olarak ayarlayın. Ayarlar – Bluetooth altından AirPods yanındaki bilgi simgesine dokunup gürültü denetimini kapalı olarak değiştirebilirsiniz
 4. Mac’inizi Bluetooth ile bağlanan klavye yahut mouse ile yönetiyorsanız ses ve mikrofon problemleri yaşayabilirsiniz. MacBook’unuzda aramalarda düşük mikrofon kalitesiyle müsabakanız bağlı Bluetooth aygıtları nedeniyle olabilir. Bluetooth yerine USB alıcı ile irtibat sağlayabilirsiniz.

Windows PC’ye bağlandığında AirPods kutusu şarj olmuyor

Windows PC’de AirPods kutusu şarj olmuyorsa:

 1. Denetim Merkezi – Aygıtları ve yazıcıları görüntüle – Bilinmeyen altındaki listeden AirPods kutunuzu bulun.
 2. Çift tıklayarak Donanım sekmesine gidin.
 3. HID uyumlu aygıt seçeneğine tıklayın ve Ayarlar’ı değiştir’e tıklayın.
 4. Sürücüler sekmesine gidin ve aygıtı devre dışı bırak’ı seçin.
 5. Kutunun irtibatını kesin ve tekrar bağlayın.
 6. Şarj ışığı yanmayabilir fakat kulaklıkların şarj olduğunu göreceksiniz.

AirPods öteki aygıtlara otomatik olarak geçiyor

AirPods’un otomatik geçiş özelliği telefonunuz, tabletiniz, dizüstü bilgisayarınız ve akıllı saatiniz ortasında sıkıntısız geçiş yapmanızı sağlar. Lakin bazen kulaklığınız istemediğiniz halde diğer bir aygıta bağlanabilir. Bu sorunu çözmek için:

 1. Tek seçenek AirPods’un bağlandığı aygıtları kısıtlamak. Ayarlar – Bluetooth’a gidin ve i simgesine dokunun.
 2. Bu telefona bağlan seçeneğine gidin ve bu iPhone’a en son bağlandığında olarak değiştirin.
 3. Bu ayarla AirPods sırf telefona bağlanmaya çalışacak, diğer hiçbir aygıta bağlanmayacak. Tıpkı değişiklikleri tablet ve bilgisayarınızda da yapabilirsiniz.

AirPods birinden ses düşük geliyor

AirPods sağ yahut sol kulaklıktan düşük ses geliyorsa, ses dengesi ayarının hakikat olduğundan emin olun. Ayarlar – Erişilebilirlik – Görsel/İşitsel – Denge’yi bulun ve ortaya ayarlayın.

Cızırtı sorunu

Bu bilinen sorun, Ekim 2020’den önce üretilen AirPods Pro’ları etkiliyor. Apple, bildiğiniz üzere ses sıkıntıları için fiyatsız AirPods Pro servis programı sunuyor. Kulaklığınız Ekim 2020’den evvel üretildiyse, üç yıldan kısa bir mühlet evvel satın alındıysa ve rastgele bir ses sorunu yaşıyorsanız değiştirme hakkınız var.

 • Anasayfa
 • Taşınabilir Teknolojiler
 • Kulaklık Haberleri
 • AirPods ve AirPods Pro sıkıntıları çözümleri
BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.