California’dan önemli hamle: Benzinli ve dizel araçlar yasaklandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ABD’nin en kalabalık eyaleti ve araba kültürünün merkezi olan California, benzin yahut dizel yakıt ile çalışan yeni arabaların satışını ...

ABD’nin en kalabalık eyaleti ve araba kültürünün merkezi olan California, benzin yahut dizel yakıt ile çalışan yeni arabaların satışını resmen yasakladı. Eyalet tarafından yapılan bu atılımın nedeni ise iklim değişikliği. Eyalette çıkan ve önemli orman kayıplarına neden olan yangınların bu karar sürecini hızlandırdığı düşünülüyor.

Diğer eyaletler de takip edebilir

California Hava Kaynakları Kurulu tarafından alınan karara nazaran araba üreticileri, 2026’dan başlayarak eyalette yalnızca sıfır emisyonlu araba, kamyonet ve SUV satışı yapabilecek. Alınan bu kararın ayrıyeten bir kartopu tesiri yaratarak ülkenin başka eyaletlerinde benzeri sonuçlar doğurması bekleniyor. Çünkü California tarafından alınan başka pak ve emisyonsuz araba kararları New Jersey, New York ve Pennsylvania dahil olmak üzere en az 15 eyalet tarafından benimsenmişti.

İklim değişikliği önemli bir sorun

California Hava Kaynakları Heyeti lideri Liane Randolph, amaçlarının 2040 yılına kadar kamyon ve arabalardan kaynaklanan kirlilik oranını yüzde 50 oranında azaltmak olduğunu söylüyor. Alınan kararla birlikte 2026 yılı itibariyle eyalette satılan tüm araçların yüzde 35’i elektrikli, hibrit ya da hidrojen yakıtlı olacak. 2030’a kadar ise bu sayı araçların yüzde 68’ini, 2035 itibariyle de tamamını kapsayacak. Getirilen düzenlemeden halihazırda kullanımda olan araçlar ise etkilenmeyecek.

Dünyanın birinci hidrojenle çalışan treni hizmete başladı

1 gün evvel eklendi

Eyalet yetkilileri, yeni yasal düzenlemenin 2045 yılında yüzde 100 yenilenebilir güç amaçları için son derece kritik olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte bu amaçları tutturmanın yalnızca yasal düzenlemelerle olmayacağının da altını çizelim. Eyalet genelinde kâfi şarj istasyonu ve elektrikli araçlar için kâfi pil arzının oluşturulması önemli ehemmiyete sahip.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.