Gizli sualtı görevleri için geliştirilmiş micro-AUV teknolojisi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Otonom sualtı araçları (AUV), ekseriyetle bilimsel çalışmalar için kullanılırken, bazen gözetleme ve keşif üzere alanlarda da ...

Otonom sualtı araçları (AUV), ekseriyetle bilimsel çalışmalar için kullanılırken, bazen gözetleme ve keşif üzere alanlarda da kullanılabilmekte. 

Datalarınızı en çok toplayan şirketler ortaya çıktı

1 gün evvel eklendi

Bazı AUV’ler bir seferde günlerce derin su altında seyahat edebilmelerine karşın, toplanan bilgileri kullanıcılarına iletme vakti geldiğinde radyo dalgalarının suda yeterli yayılmamasından ötürü yüzeye çıkmaları gerekir.

Yeni geliştirilen mikro-AUV sayesinde otonom sualtı araçlarının yüzeye çıkmasına gerek kalmayabilir

Mikro-AUV, Cellula ve ecoSUB tarafından, Avustralya savunma şirketi Trusted Autonomous Systems tarafından geliştirildi. Geliştirilen bu mikro-AUV hidrojen yakıt hücreli Solus-LR AUV üzerine kuruldu. Mikro-AUV sayesindeyse Solus-LR yüzeye çıkmadan bilgi iletebildi. 

Mikro-AUV, yüzeye çıkmadan evvel Solus-LR’den birkaç kilometreye kadar su altında bağımsız olarak hareket edebilir. Ana aracından çok daha küçük olduğu için fark edilme mümkünlüğü düşük olan mikro-AUV görülse bile yüzeydeki pozisyonu, Solus-LR’nin su altındaki mevcut pozisyonunu ele vermez. Ayrıca iletimini yaptıktan sonra deniz tabanına batar. 

Bu mikro-AUV sayesinde artık otonom sualtı araçları yüzeye çıkmadan bilgi iletebilecek ve aracın pozisyonu ortaya çıkmayacak. Sualtı aracının pozisyonunun ortaya çıkmamasından ötürü bu teknoloji, ileride saklı vazifelerde kullanılabilir.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.