Mark Zuckerberg, görevden alınmaktan kıl payı kurtuldu!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Meta, uzun vakittir bilgi skandallarıyla ilgili sık sık gündemde yer alıyordu. Bilhassa kelam konusu ABD ...

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Meta, uzun vakittir bilgi skandallarıyla ilgili sık sık gündemde yer alıyordu. Bilhassa kelam konusu ABD başkanlık seçimlerinde meydana gelen ve seçim sonuçlarını da etkileyen Cambridge Analytica skandalıyla birlikte Mark Zuckerberg, tenkitlerin odağında olmayı başardı. Son haberlere nazaran davayla ilgili yeni gelişmeler var.

Mark Zuckerberg ve Sheryl Sansberg vazife dışı olmayacak

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2018’de 87 milyon kadar kullanıcı bilgilerinin üçüncü tarafların eline geçtiği haberiyle birlikte ABD Kongre’sinde sorguya çekildi. Sorgulama boyunca da Kongre üyelerinin Zuckerberg’e sordukları sorular internet gündemine oturdu. ‘Cambridge Analytica’ isimli şirketin sorumlu tutulduğu dört yıllık dava, sonunda bir sonuca bağlandı.

Bir mahkeme evrakına nazaran Şirket ve davacı taraflar prensip olarak bir anlamaya vardı. Yazılı muahedeyi sonuçlandırmak gayesiyle da 60 günlük bir erteleme isteğinde bulundular. Mutabakatın gerçeklememesiyle birlikte Mark Zuckerberg ve Sheryl Sandberg 20 Eylül’den evvel vazifeden alınacaktı.

Ayrıca bu iki isim tabir vermek zorunda olacaktı. Artık ise Zuckerberg, seçimlerin olduğu vakit şirketinde olanların detaylarıyla ilgili muhalif avukatların önünde yemin etmeyecek. Davayla ilgili Facebook, kapalılık uygulamalarının açıklamalarıyla dengeli olduğunu belirtti. Ek olarak ‘herhangi bir yasal iddiayı desteklemediğini’ belirtti.

Facebook ve Gibson, Dunn & Crutcher avukatları, kelam konusu mutabakatla ilgili daha fazla bilgi vermedi. Fakat tüm olaylar sonucunda işleri daha da ileri götürmek, Meta için yüksek bir para bedelinde olduğu argüman ediliyor.

Zuckerberg’in Kongre’deki davranışları ise uzun müddet konuşuldu. Sorgu sırasında robot üzere davranmasıyla ilgili ise CEO, Joe Rogan’ın podcast programında bir açıklama yaptı. Rogan’ın “Suyu yudumlama biçimini beğenmedim ancak sen Senato’da su yudumluyorsun, robot üzere su içiyorsun.” yorumuna öncelikle bir yudum su içerek başladı. Akabinde, “Senato tanıklığı tam olarak bir kişinin insanlığını öne çıkarmak için kurulmuş bir ortam değil. Orada altı ya da yedi saat kalırsanız, göğüs yapmaya kıymet bir hız yapacaksınız.” dedi.

Peki, siz Mark Zuckerberg ve Cambridge Analytica davası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.