Ay’a gidecek NASA roketinde yıldırım paniği!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA, mürettebatsız gerçekleşecek Ay misyonu Artemis I için Kennedy Uzay Merkezi’nde çalışmalara başladı. Birinci fırlatışın 29 Ağustos ...

NASA, mürettebatsız gerçekleşecek Ay misyonu Artemis I için Kennedy Uzay Merkezi’nde çalışmalara başladı. Birinci fırlatışın 29 Ağustos Pazartesi günü yapılması planlanıyor. Fakat geçtiğimiz gün, Space Launch System’in (SLS) olduğu fırlatma rampasına yıldırım düştü.

NASA Artemis I fırlatma rampasına yıldırım düştü

Space Launch System (SLS) roketi 27 Ağustos Cumartesi günü Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına yerleştirildi. Fakat rampanın çabucak yanındaki yıldırım kulelerinden birine korkutucu bir yıldırım düştü. NASA, rastgele bir sistemin ziyan görüp görmediğini araştırıyor.

Artemis I vazifesinin gerçekleştirileceği SLS roketi, Ay’a Orion uzay aracını taşıyacak. Bundan ötürü NASA, Pad 39B isimli fırlatma rampasını hazır hale getirmeye çalışıyor. Meteorolog Nick Stewart tarafından paylaşılan görüntü, kuleye düşen yıldırımı ortaya koydu.

Bu durum her ne kadar korkutucu görünse de, aslında rastgele bir hasarın oluşmadığını söyleyebiliriz. Zira fırlatma rampalarında bulunan yıldırım kuleleri, bu üslup hava olaylarında roketi korumak için inşa ediliyor.

Geçtiğimiz gün gerçekleşen olayla ilgili olarak bir NASA sözcüsü, roket yahut yer sistemleri üzerinde rastgele bir kısıtlamanın olmadığına dikkat çekti. Tekrar de mühendislerin Pad 39B’i test edeceklerini ve gerekirse uzmanlarla görüşeceklerini kaydetti.

Önümüzdeki gün gerçekleşecek olan Artemis I vazifesi ile birlikte 1972’den sonra ilk sefer Ay’a insan göndermenin yolu açılacak. Yapılacak çeşitli uçuşların akabinde birkaç yıl içerisinde Artemis III görevi kapsamında uzun bir ortanın akabinde Ay’a tekrar insan gönderilecek.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.