Görsel işlem bulutları için Intel Data Center GPU Flex serisi duyuruldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Intel’in ay başında Arctic Sound-M olarak görsel süreç bulut altyapılarına yönelik sevkiyatına başladığı grafik hızlandırıcılar yeni bir ...

Intel’in ay başında Arctic Sound-M olarak görsel süreç bulut altyapılarına yönelik sevkiyatına başladığı grafik hızlandırıcılar yeni bir kararla Intel Veri Center GPU Flex adını alıyor. 5X medya kod dönüştürme randımanı performansı ve 68 adede kadar eşzamanlı bulut oyun akışı sunan Flex serisi, akıllı görsel bulut iş yüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

Intel Veri Center GPU Flex serisi yenilikleri

Bir bilgi merkezi grafik hızlandırıcısında sektörün birinci donanım tabanlı AV1 kodlayıcısına sahip olan GPU Flex serisi, rakip tahlillerin yarısı kadar güçle beş kat yüksek medya kod dönüştürme randımanı performansı ve iki kat yüksek kod çözme randımanı performansı sağlıyor.

Intel NUC 13 Extreme geliyor

5 gün evvel eklendi

Popüler medya araçları, API’lar, çerçeveler ve en yeni codec bileşenleri için geniş dayanağa ek olarak, kıymetli toplam sahip olma maliyeti (TCO) tasarrufları için yüzde 30’dan yüksek bant genişliği iyileştirmesi3 sunar.

Aynı vakitte medya dağıtımı, bulut oyunları, yapay zekâ, metaverse ve yeni çıkan başka görsel bulut kullanım durumları üzere çeşitli bulut iş yükleri için toplam sahip olma maliyetini düşürmeye ve optimize etmeye yardımcı oluyor.

Intel’in Xe-HPG mimarisinden güç alan ve donanım satıcıları ile yazılım geliştiricilerinden oluşan geniş bir ekosistem tarafından desteklenen bu GPU’lar, medya analitiğinden akıllı kentlere ve tıbbi görüntülemeye kadar yapay zekâ çıkarım iş yüklerinin, geliştiricileri tescilli yazılımlara mahkûm etmeden CPU’lar ile GPU’lar ortasında esnek bir halde ölçeklendirilmesini sağlıyor.

Intel Veri Center GPU Flex serisi neden değerli?

Veri merkezlerinde medya sürece, medya dağıtımı, yapay zekâ görsel çıkarımı, bulut oyunları ve masaüstü sanallaştırma süratle çoğalıyor. Bunun sonucu olarak, görsel bulut için bilgi merkezi GPU silikon pazarı segmentinin 2026 yılına kadar 15 milyar dolara ulaşacağı kestirim ediliyor. Bu süratli artış, GPU programlama için CUDA üzere tescilli ve lisanslı kodlama modellerine bağımlılığın dört bir yandan kuşattığı bir dalda yaşanacak.

Flex serisi tahlil yığını, bu sınırlamaların üstesinden gelirken alternatif tahlillere nazaran değerli avantajlar sunarak esnekliği, ölçeklenebilirliği ve güç tüketimini artırıyor. Daha az sunucuyla daha fazla aboneyi destekleyerek, tahlil sağlayıcıları için daha düşük bir toplam sahip olma maliyeti sağlamaya yardımcı oluyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.