Huawei Mate 50 serisi tanıtılmadan rekor kırdı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ABD ambargoları, kısıtlamaları ve yaptırımlarının akabinde Huawei’nin taşınabilir taraftaki düşüşü devam ediyor. Bu durum, şirketin akıllı ...

ABD ambargoları, kısıtlamaları ve yaptırımlarının akabinde Huawei’nin taşınabilir taraftaki düşüşü devam ediyor. Bu durum, şirketin akıllı saat, kulaklık ve dizüstü bilgisayar piyasasında öncüler ortasına yerleşmesine yol açtı. Ancak akıllı telefon pazarından da büsbütün vazgeçmiş durumda değil. Hatta önümüzdeki periyotta piyasaya çıkacak Huawei Mate 50 serisi daha tanıtılmadan beklentileri aştı.

Huawei Mate 50 serisi 1 milyon rezervasyonu geçti!

Huawei Mate 50 serisinin önümüzdeki hafta tanıtılması bekleniyor. Hatta yapılan açıklamada, Apple’ın iPhone 14 erkinliğinden 1 gün evvel, yani 6 Eylül’de satışa sunulacağı açıklandı. Burada telefon dışında eserlerin olacağı da kestirim ediliyor. Fakat asıl odak 4 yeni modelle birlikte gelen Mate 50 serisi olacak.

Bu dört modelden üç tanesi geçtiğimiz günlerde 3C bilgi tabanında yerini aldı. Yani Mate 50 RS Porsche Design, Mate 50 ve 50 Pro‘nun önümüzdeki hafta çıkacağı katılaştı. Lakin bir de Mate 50E isimli orta üst segmente hitap eden giriş düzeyi 4. bir aygıt olması bekleniyor.

Mate 50E, Snapdragon 778G işlemcisinden güç alacak. 6 nm fabrikasyon süreciyle üretilen yonga seti; bir 2.4 GHz ARM Cortex-A78 (Kryo 670), üç 2.2 GHz ARM Cortex-A78 (Kryo 670) ve dört 9 GHz ARM Cortex-A55 çekirdeklerine ek olarak Adreno 642L grafik ünitesine mesken sahipliği yapıyor.

Mate 50 ve 50 Pro ise Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 ile kullanıcı karşısına çıkacak. 4 nm mimariye sahip yonga setinin bünyesinde bir 3.0 GHz ARM Cortex-X2 (Kryo), üç 2.5 GHz ARM Cortex-A710 ve dört 1.8 GHz ARM Cortex-A510 çekirdeklerine ek olarak Adreno grafik yongası bulunuyor.

Mate 50 RS Porsche Design’ın ise Kirin 9000S’in ile geleceği ve içlerindeki tek 5G takviyeli model olacağı söyleniyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz devirde seride kullanılacağı argüman edilen Snapdragon 888 de hala ihtimaller dahilinde. Ama tüm seride 66W kablolu süratli şarjın bir standart olacağını belirtelim.

Mate 50 Pro’nun ortaya çıkan görsellerine baktığımızda ise Huawei’nin P50 serisindeki yeni tasarım anlayışıyla değil, Mate 40’da gördüğümüze benzeri bir yapıda bu aygıtı piyasaya süreceğini anlıyoruz. Olağan birtakım yenilikçi dokunuşlar mevcut. Ama art taraftaki kamera adası olduğu üzere duruyor.

Görsellerde dikkatleri çeken bir başka ayrıntı ise kamera adasının üzerinde Leica imzasının yer almayışı oldu. Çünkü geçtiğimiz aylarda Xiaomi ve Leica resmen birlikte çalıştıklarını duyurdular. Bu durumun en büyük sebebi ise ambargolar nedeniyle üretilen aygıt sayısının ve buna bağlı olarak gelirlerin çok büyük oranda düşmesi oldu.

Buna ek olarak Huawei, bağlandığı aygıtlara 5G takviyesi kazandıran bir kılıf üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Ambargo nedeniyle Mate 50 serisi 4G ile birlikte geleceği için bu kılıfın da önümüzdeki hafta tanıtılması bekleniyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.