Intel XeSS performansı paylaşıldı: Nvidia DLSS ve AMD FSR’ye rakip geldi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Intel Graphics tarafından paylaşılan yeni bir görüntüde Nvidia DLSS ve AMD FSR’ye rakip olarak geliştirilen XeSS teknolojisinin çalışma ...

Intel Graphics tarafından paylaşılan yeni bir görüntüde Nvidia DLSS ve AMD FSR’ye rakip olarak geliştirilen XeSS teknolojisinin çalışma formu ve performans ayrıntılarına yer verildi. Öte yandan XeSS (Xe Muhteşem Sampling – Xe Muhteşem Örnekleme) teknolojisinin marka bağımsız olduğunu ve çağdaş ekran kartları tarafından destekleneceğinin altını çizelim.

Intel XeSS temelinde temelinde bir ölçeklendirme teknolojisi olarak nitelendirilebilir. XeSS yükseltme teknolojisi, yapay zeka ve nöral ağlar yardımıyla manzaraları ölçeklendirerek en az kalite kaybıyla azamî performans kazanımı vadediyor. Intel tarafından paylaşılanlara nazaran XeSS, dört farklı kalite moduyla birlikte gelecek: Performans, denge, kalite ve ultra kalite. Seçtiğiniz moda nazaran daha fazla FPS artışı sağlandığı üzere birebir vakitte doğrusal olarak biraz daha ayrıntı kaybı da yaşanmakta.

Intel XeSS, yüzde 75 performans artışı sağlıyor

Intel’in paylaştığı görüntüde ise firmanın Arc Alchemist ailesinin amiral gemisi Arc A770 kartı kullanılıyor. Ghostwire Tokyo, Hitman 3, Arcadegeddon, SoTR, Diofield Chronicle, Harika People, Redout 2 ve Chivalry 2 üzere oyunlarda test edilen teknoloji, gözle görülür performans artışı sunuyor. Shadow of the Tomb Raider’da 1440p’de test edilen Arc A770, XeSS faal değilken 46 FPS, aktifleştirildiğindeyse seçilen moda nazaran 87 FPS civarında kare suratlarına erişebiliyor. Öbür testlerde de misal yükseliş sergileyen XeSS, performans modunda ortalama olarak yüzde 75, dengeli modda ise yüzde 25 düzeyinde bir FPS artışı vadediyor.

RTX 3000 ekran kartı fiyatlarında indirim bekleniyor

1 gün evvel eklendi

Tüm bunların yanında Intel, gelecek ve mevcut oyunlara olan entegrasyonu kolaylaştırmak için XeSS’yi tüm geliştiricilere açık hale getirmeyi planlıyor. Ek olarak 28 Ekim’de çıkacak olan Call of Duty Çağdaş Warfare II’de XeSS takviyesi sunulacağını da belirtelim.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.