Intel Z790 anakartlarının RAM desteği belli oldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Intel’in 13. jenerasyon Raptor Lake işlemcileriyle birlikte çıkışını yapacak olan yeni Z790 anakartların sunacağı bellek dayanakları de ...

Intel’in 13. jenerasyon Raptor Lake işlemcileriyle birlikte çıkışını yapacak olan yeni Z790 anakartların sunacağı bellek dayanakları de artık gün yüzüne çıkmaya başladı. Yeni Z790 anakartlar, yakında piyasaya çıkacak olan Raptor Lake işlemciler için geliştirilmiş DDR5 ve DDR4 bellek dayanağı sunacak.

MSI’aait olduğu söylenen bir data sayfasında ortaya çıkan bilgilere nazaran Z790 yonga setli anakartlar, halihazırda mevcut Z690 anakartlara oranla daha yüksek DDR5 ve DDR4 bellek suratları sunacak. Bu platformu kullanan toplamda üç model sızdırılmış durumda. Bu modellerin biri DDR5 bellekleri desteklerken başka ikisinde ise DDR4 bellek dayanağı sunuluyor.

AMD Ryzen 7000 ve Intel 13. jenerasyon işlemciler karşı karşıya

2 gün evvel eklendi

Daha süratli bellekler desteklenecek

Sızdırılan bilgilere nazaran anakartlar, varsayılan olarak JEDEC DDR5-5600 dayanağına sahip olacak. Daha evvel bu mevzuda ortaya çıkan bilgiler temelinde doğrulanmış oldu diyebiliriz. Bununla birlikte evvelki nesil Alder Lake’de varsayılan olarak DDR5-4800 dayanağı mevcuttu. Bununla birlikte MSI’ın üst düzey oyuncu tahlili olan MEG serisi Z790 anakartlarında 6800+MHz’e kadar DDR5 bellek kurulumlarına müsaade verilecek. Ayrıyeten Z790 anakartlarının DDR4 bellek takviyesi ise 5333+MHz’e kadar ulaşacak.

Intel Z790 anakartlarının Ekim ayında 13. kuşak Raptor Lake işlemcileriyle birlikte piyasaya sürülmesi bekleniyor. Öte yandan AMD Ryzen 7000 ailesinin de yeni AM5 soketle birlikte emsal tarihlerde piyasaya girmesi kestirim ediliyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.