Moderna, aşı teknolojisini çaldıkları gerekçesiyle Pfizer ve BionNTech’e dava açtı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Amerikalı ilaç devi Moderna, ABD'de onaylanan birinci Covid-19 aşısının geliştirilmesinde patent ihlali yaptıkları gerekçesiyle Pfizer ve ...

Amerikalı ilaç devi Moderna, ABD’de onaylanan birinci Covid-19 aşısının geliştirilmesinde patent ihlali yaptıkları gerekçesiyle Pfizer ve Alman ortağı BioNTech‘e dava açtı. Reuters’ın haberine nazaran şirket Pfizer ve BioNTech’in Moderna’nın teknolojisini kopyaladığını ve kendi ilaçlarını oluşturmak için kullandığını sav ediyor.

Samsung’un katlanabilir telefonları bu türlü üretiliyor

23 sa. evvel eklendi

Moderna CEO’su Stéphane Bancel hususla ilgili olarak “Bu davaları, Covid-19 salgınından evvelki on yıl içinde geliştirdiğimiz, oluşturmak için milyarlarca dolar yatırım yaptığımız ve patentini aldığımız yenilikçi mRNA teknoloji platformunu korumak için açıyoruz” dedi.

Maddi tazminat talebinde bulundu

Davanın açıklanmasının akabinde Pfizer payları %1,4, BioNTech payları ise yaklaşık %2 değer kaybetti. Moderna temsilcilerinin belirttiği üzere, şirket mahkeme aracılığıyla şimdi açıklanmayan bir ölçüde maddi tazminat talebinde bulundu.

Moderna 10 yıl evvel kuruldu ve merkezi Massachusetts eyaletinin Cambridge kentinde yer alıyor. Şirket yeni bağışıklık ilaçlarının oluşturulmasını değerli ölçüde hızlandıran yenilikçi bir mRNA aşı teknolojisi geliştirmişti. Moderna Covid-19 aşısından 10.4 milyar dolar kazanırken rakip Pfizer koronavirüs aşısından 22 milyar dolar gelir elde etti.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.