Dünyanın ilk mobil değişken odak testi duyuruldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bir devir masaüstü ve konsol grafiklerinde sıkça tartıştığımız değişken odak tasarımı artık taşınabilir dünyada da kendisine yer buldu ...

Bir devir masaüstü ve konsol grafiklerinde sıkça tartıştığımız değişken odak tasarımı artık taşınabilir dünyada da kendisine yer buldu. Qualcomm yüklü olmak üzere ve Samsung hali hazırda değişken odak tasarımı sunabilen iki firma durumunda.

GPUScore: The Expedition nedir?

Değişken odak tasarımı ya da VRS, grafik ünitesi bir objeyi yüzeye işlerken her piksel başına tek bir örnek olan oranı optimize ediyor. Böylelikle düşük kare oranı olan alanlara yahut ayrıntılı objelere uygulanabiliyor. Böylelikle verimlilik ve kare oranlarında değerli artış yaşanıyor.

Redmi telefonlara değerli dokunuş

3 gün evvel eklendi

Basemark tarafından geliştirilen GPUScore: The Expedition adındaki benchmark yazılımı taşınabilir aygıtlardaki değişken odak performansını ölçüyor. MediaTek, Nvidia, Qualcomm, Samsung üzere firmaların oluşturduğu platformun dayanağıyla hazırlanan yazılım şimdilik Qualcomm işlemcileri kapsıyor.

Snapdragon 888 yongası ile sunulan VRS teknolojisi Exynos 2200 yongasında da mevcut fakat şimdi Samsung bunu yaygın kullanma fırsatı bulamadı. Birinci sonuçlar Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setinin ezici bir üstünlüğü olduğunu gösteriyor. Başka taraftan Dimensity 9000 sonrasında da MediaTek bu alana adım atmıştı fakat birinci testlerde yer almamış. Yazılım taşınabilir uygulama mağazalarından indirilebiliyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.