Intel şaşırttı: Arc A380, Ethereum madenciliğine açıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Yakın vakitte Arc ekran kartı serisinin alt düzey modeli Arc A380'i piyasaya süren Intel, serinin orta ve üst düzey modellerini piyasaya ...

Yakın vakitte Arc ekran kartı serisinin alt düzey modeli Arc A380’i piyasaya süren Intel, serinin orta ve üst düzey modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni kartların çıkışı yaklaşırken tanınan madencilik yazılımı Nanominer, yazılımın artık Intel Arc A380 ile uyumlu olduğunu duyurdu. 

GTX 1660 serisinden geri kalıyor

Bildirilenlere nazaran Arc A380, rastgele bir optimizasyon olmadan 75W güç tüketimi ile 10.2 MH/s kazım hızına ulaşabiliyor. Açıkcası bunun kusursuz bir madencilik performansı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bu paha GTX 1660 serisinden bile geri kalırken, tanınan ekran kartlarının sahip olduğu 0,38 MH/s ortalamasının da epey altında kalıyor.

96 bit bilgi yolu, 8 Xe çekirdeği ve 6GB belleğe sahip olan Arc A380 madencilik için her ne kadar kâfi VRAM boyutuna sahip olsa da, Ethereum (ETH) değil yalnızca Ethereum Classic (ETC) madenciliğine uygun görünüyor. Bunun nedeni ise kartın kullanılabilir VRAM boyutunun 4832 MB olması diyebiliriz. Arc serisinin gelecekte piyasaya sürülecek orta üst düzey modellerinin ise madencilik için uygun olup olmadığı şimdi bilinmiyor.

Intel Arc A380, 50 oyunda test edildi: Sonuçlar beklenenden yeterli

23 sa. evvel eklendi

Ethereum’un 10 ve 20 Eylül ortasındaki bir tarihte iş modelinin değişmesi ve Proof of Stake’e geçiş yapması bekleniyor. Yeni değişiklik ile bir arada artık ekran kartları üzerinden gerçekleştirilen Ethereum madenciliği sona erecek. 

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.