NASA Artemis 1 Ay görevi motor arızası nedeniyle ertelendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA’nın Artemis 1 misyonu ile Ay’a göndereceği yeni uzay aracı planlandığı üzere bugün fırlatılacaktı lakin yaşanan problemlerden ötürü ...

NASA’nın Artemis 1 misyonu ile Ay’a göndereceği yeni uzay aracı planlandığı üzere bugün fırlatılacaktı lakin yaşanan problemlerden ötürü fırlatma sekansı ileri bir tarihe ertelendi. Türkiye saati ile 15.33’te fırlatılması planlanan SLS roketi ve münasebetiyle Artemis 1 vazifesi meselelerin çözülememesi ve fırlatma penceresine yetiştirilemeyecek olması nedeniyle gerçekleştirilemedi.

SLS roketinin motorlarında sorun çıktı

NASA’nın şimdiye kadarki en güçlü roketi olan SLS, insanlığı tekrardan Ay’a götürmek için tasarlanmıştı. Bu sabah Türkiye saati ile 07.00’da fırlatılacak olan roketin yakıt ikmali gerçekleştirilmeye başlandı. Sıvı hidrojen ve oksijen dolumu sırasında SLS roketinde yer alan dört ana motorun 3 numaralı motorunda sızıntı oluştuğu gözlemlendi.

İlk olarak fırlatma süreci beklemeye alınarak sorun hakkında daha fazla ayrıntı toplanmak istendi ama araştırmalar sonucunda ilgili sorun çözülemedi. NASA, bunun büyük bir sorun olmadığını Artemis 1 roketi ve uzay aracının istikrarlı ve inançlı bir durumda olduğunu aktardı.

Bir sonraki fırlatma penceresi 2 Eylül ve 5 Eylül

NASA tarafından açıklanan daha evvelki fırlatma programlarına nazaran halihazırda 2 Eylül ve 5 Eylül olarak iki tane daha yedek fırlatma tarihleri bulunuyor. Yaşanan aksaklığın o vakte kadar çözülüp çözülemeyeceği hakkında NASA tarafından rastgele bir bilgi şimdilik verilmedi. Ama mühendislerin an itibariyle sorun üzerinde çalıştığı aktarılıyor.

NASA Artemis vazifesi nedir?

NASA’nın Artemis misyonu üç kısımdan oluşuyor: Artemis 1, Artemis 2 ve Artemis 3. Artemis 1 misyonu mürettebatsız olarak gerçekleşecek olan bir test uçuşu olacak. SLS – Space Launch System (Uzay Fırlatma Sistemi) ve Orion kapsülü 42 günlük Ay seyahatine çıkartılacak ve tüm sistemler test edilecek.

Artemis 1 fırlatma saati yaklaştı: NASA Ay misyonu nasıl olacak?

4 sa. evvel eklendi

2024 yılında ise Artemis 2 vazifesi gerçekleştirilerek mürettebat takımı Ay’ın yörüngesine gönderilecek ve tekrar Dünya’ya döndürülecek. Bu vazifede de beşerli biçimde bir test süreci işletilecek lakin Ay’a iniş yapılmayacak. 2025 yahut 2026 yılında ise Artemis 3 misyonuyla birlikte mürettebat takımı Ay’a indirilecek. Ay’ın Güney Kutup bölgesine inecek olan astronotlar çeşitli araştırmaların yanı sıra su ve su minerallerini keşfedecek.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.