NASA Ay’a gidiyor! Fırlatma yayını başladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA, uzun bir ortadan sonra tekrar Ay’a ayak basmak istiyor. Üstelik bu sefer takıma bayan ve siyahi astronotlar da alınacak. Testlerde ...

NASA, uzun bir ortadan sonra tekrar Ay’a ayak basmak istiyor. Üstelik bu sefer takıma bayan ve siyahi astronotlar da alınacak. Testlerde yaşanan aksilikler nedeniyle proje daima olarak ertelenmiş olsa da sonunda beklenen aktüeldi. Pekala Artemis 1 fırlatması nasıl izlenir?

Artemis 1 fırlatması için canlı yayın başladı! Rokete 15:30 ila 17:30 ortasında yeşil ışık yakılacak

NASA, test sürecinde yaşanan bütün sorunların aşıldığını söyledi. Akabinde 3 etaptan oluşan projenin 1. etabını gerçekleştirmek için roketi 11 Ağustos’ta Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasına nakletti.

Fakat belirttiğimiz üzere bu fırlatma, Ay’a insan gönderme görevinin birinci ayağını oluşturuyor. Burada mürettebatsız bir halde fırlatılan roket belirli bir yörüngede yoluna devam ederken daima olarak denetim edilecek. Bilhassa ömür dayanak üniteleri ve en büyük sıkıntıların yaşandığı yakıt üniteleri incelenecek.

Daha sonra ise Artemis 2 isimli aracın fırlatması ve ikinci test uçuşu yapılacak. Burada da her şey kusursuz ilerlerse projenin 3. ayağı olan Artemis 3 misyonunda beşerli bir halde Ay’a gidilecek. Lakin peş peşe kısa vakit aralıklarında gerçekleşmeyecek. Öteki 2 vazifenin önümüzdeki 3 yıl içerisinde yapılacağı belirtiliyor. Yani 53 yıl ortadan sonra Ay’da zıplayan astronotları 2025 yılında tekrar göreceğiz.

Ay misyonu canlı nasıl izlenir?

NASA’nın Artemis 1 fırlatması tüm dünyada canlı olarak yayınlanıyor. Türkiye’den izlemek için ise 3 farklı seçeneğimiz bulunuyor. Yapılan son anonsta ateşlemenin 16:00’da gerçekleşeceği söylendi. İşte izleme sistemleri:

  • Buraya tıklayarak NASA’nın sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.
  • Burayı tıklayarak YouTube üzerinden fırlatmayı izleyebilirsiniz.
  • NASA’nın uygulamasını indirerek canlı yayını izlemek için burayı tıklayın.
  • Aşağıda paylaştığımız ilişkiyi tıklayarak izleyebilirsiniz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.