Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT emekliye ayrıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Türkiye’nin birinci yerli müşahede uydusu RASAT için yolun sonu geldi. RASAT, yörüngede geçirdiği 11 yılın akabinde emekliye ayrıldı ...

Türkiye’nin birinci yerli müşahede uydusu RASAT için yolun sonu geldi. RASAT, yörüngede geçirdiği 11 yılın akabinde emekliye ayrıldı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen RASAT, 3 yıl tasarım ömrüne sahipti fakat 11 sene boyunca hizmet vermeyi başardı. RASAT, 17 Ağustos 2011’de uzaya gönderilmişti. Bugüne kadar yörüngesinde 58 bin 726 çeşit attı ve toplam 22 bin 203 sefer bağlantı kurdu. Bir çerçeve imaj boyutu 30×30 kilometre olan ve tek seferde 33 çerçeve yani 960 kilometre uzunluğunda şerit imgeler alabilen uydu ile 12 milyon 25 bin 800 km² alanın manzarası kaydedildi.

James Webb Uzay Teleskobu, bir gezegende karbondioksit keşfetti

1 gün evvel eklendi

7,5 metre PAN ve 15 metre RGB çözünürlüğe sahip kamerası tarafından yaklaşık 3 bin 284 defa toplam 13 bin 362 kare manzara kaydetti. RASAT’ın çektiği imgeler, gezgin.gov.tr adresinden halkın erişimine açıldı. RASAT’ın çektiği uydu imajlarını harita üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

RASAT uydusundan elde edilen bilgi birikimi ve deneyim sayesinde GÖKTÜRK-2 ve İMECE uydusu geliştirildi. Yüksek çözünürlüklü olarak geliştirilen İMECE uydusu, Türkiye’nin birinci metre altı çözünürlüğündeki müşahede uydusu olacak. İMECE uydusu 15 Ocak 2023’te fırlatılacak. İMECE’nin devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin 5’i haberleşme(Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A, Türksat 5B), 3’ü müşahede (Göktürk-1, Göktürk-2, İMECE) olmak üzere faal 8 uydusu vazife yapacak. Türksat 1B, Türksat 1C, Türksat 2A ve RASAT uyduları uzaydaki ömrünü tamamlayarak emekliye ayrı

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.