Uzun menzilli yerli hava savunma füzesi Siper, hedefi vurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi Siper, yeni atış testinde yüksek irtifadaki hareketli amacını muvaffakiyetle vurdu. Savunma ...

Uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi Siper, yeni atış testinde yüksek irtifadaki hareketli amacını muvaffakiyetle vurdu. Savunma Sanayi Lideri İsmail Demi, “SİPER son test atışında yüksek süratli amaçlarda 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi” dedi.

Saklı sualtı vazifeleri için geliştirilmiş micro-AUV teknolojisi

1 gün evvel eklendi

ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE iş birliğiyle geliştirilen siper füzesi, Türkiye’nin hava savunma alanının korunmasında büyük rol oynayacak. Siper’in bugünkü testinde yaklaşık 90 km uzaktaki maksadı vurdu. Sıradaki testlerde ise 100 km uzaktaki hedefi vurmaya çalışacak.

Siper’in 2023 yılında kullanıma alınması planlanıyor. Birinci parti teslimatlardan sonra Siper’in daha uzun menzile sahip versiyonları da geliştirilecek. Dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılacak.

Sanayii Başkanlığı uyumunda yürütülen çalışmalarla yerli sistemlere katmanlı bir hava savunması oluşturulması amaçlanıyor. Bu kapsamda birinci olarak alçak irtifa Korkut sistemlerinin seri üretim ve teslimatlarına başlandı ve hala devam ediyor. Sonrasında portatif özellikli araçtan ve omuzdan atılan alçak irtifa Sungur hava savunma sistemleri hizmete alındı. Hisar-A+ ve Hisar-O+ hava savunma sistemlerinin de birinci teslimatları yapılırken, seri üretimleri de bir yandan sürüyor. SİPER ise bu sistemlerden daha uzun menzile sahip olmasıyla öne çıkıyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.