AMD Ryzen 7000 işlemciler RDNA 2 entegre grafik birimiyle gelecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Düzenlenen AMD lansmanı sırasında CEO Lisa Su, Ryzen 7000 işlemcilerin tanıtımını gerçekleştirdi ama bu işlemcilerin son derece kıymetli bir ...

Düzenlenen AMD lansmanı sırasında CEO Lisa Su, Ryzen 7000 işlemcilerin tanıtımını gerçekleştirdi ama bu işlemcilerin son derece kıymetli bir kesimi olan entegre grafik ünitesi hakkında rastgele bir ayrıntı belirtmedi. Aktiflikten sonra ise AMD’nin resmi sitesinde listelenen Ryzen 7000 işlemcilerin entegre grafik birimiyle geldiği doğrulanmış oldu.

AMD’nin Zen 4 mimarisi üzerinde inşa edilen Ryzen 7000 ailesi birinci olarak dört işlemci ile piyasaya sürülecek: Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 7 7700X ve Ryzen 5 7600X. 27 Eylül tarihinde piyasaya girecek olan işlemciler tamamında birebir Radeon grafik ünitesi yer alacak. Duyurulan işlemcilerde her biri 64 akış işlemcisini içeren 2 süreç ünitesine sahip olacak. AMD’nin paylaştığı ayrıntılara nazaran grafik üniteleri 400 MHz taban, 2.2 GHz boost frekans suratlarında çalışacak.

AMD, Ryzen 7000 işlemcileri tanıttı: İşte fiyat ve özellikleri

19 sa. evvel eklendi

AMD için bir ilk

AMD, “G” takısı olmayan işlemcilerine birinci kere entegre grafik ünitesine yer verecek. Mevcut AM4 soket platformu Vega tabanlı Renoir ve Cezanne silikonlarına dayalı pek çok APU’ya konut sahipliği yaptı. Radeon RDNA 2’nin Ryzen 7000 işlemcilere entegrasyonu, firmanın gelecekteki RDNA 3 tabanlı entegre GPU’lu APU’larını merak etmemize neden olmakta.

Ryzen 7000 gahili grafik ünitesi güçlü olmayacak

Ancak belirtmek gerekir ki Ryzen 7000 işlemcilerinde yer alan entegre GPU, firmanın APU tahlilleriyle ölçüşecek kuvvette değil. O denli ki bu entegre grafik üniteleri performans anlamında Steam Deck’in yalnızca üçte birini sunabilecek güçte. Hasebiyle rastgele bir oyun performansı beklemek yanlışsız olmayacaktır.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.