Apple açıkladı: iPhone neden tam şarj edilmemeli?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Son kullanıcılar telefonların nasıl şarj edilmesi gerektiği konusunda yıllardır devam eden bir tartışmanın içerisinde. Kimi kullanıcılar ...

Son kullanıcılar telefonların nasıl şarj edilmesi gerektiği konusunda yıllardır devam eden bir tartışmanın içerisinde. Kimi kullanıcılar pilin büsbütün şarj edilmesinin ziyanlı olduğunu belirtirken, kimileri bunun değerli olmadığını tez ediyor. Apple yayınladığı bir makale ile iPhone neden tam şarj edilmemeli?sorusunu cevapladı ve aslında böylelikle iPhone nasıl şarj edilmeli? sorusunu da karşılık vermiş oldu.

iPhone bataryasını yüzde 100 şarj etmek ziyanlı mı?

Apple başka telefon üreticileri ile misal halde iPhone modellerinde lityum iyon piller kullanıyor. Bu teknolojiye alternatifler geliştirilmeye devam ediliyor olsa da, maliyetlerin yanı sıra performans ve kullanım ömrü açısından şu anda tek seçeneğimiz: lityum iyon.

Cihazların bataryaları her şarj sonrasında hafif bir biçimde yıpranıyor ve ortadan birkaç yıl geçtiğinde pil performansının değerli ölçüde düşüyor. Günümüzde ikinci el bir iPhone satın almak isteyenlerin birinci baktığı ayrıntılardan birisi, iPhone pil sıhhati oluyor.

iPhone pil sıhhati nasıl öğrenilir? sorusunun yanıtı ise çok kolay: Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı

Maksimum kapasite kısmında pilinizin yüzde kaçının kullanılabildiğini görebilirsiniz. Bu bedel yani pilinizin kapasitesi düştükçe şarjınız daha az gitmeye başlayacak.

Apple’ın iOS 13’ten bu yana sunduğu İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği sayesinde batarya ömrünü artırmanız mümkün. iPhone pilinin eskime suratını yavaşlatan ve yüzde 80’e ulaştıktan sonra şarj sürecini durduran bu özellik, gündelik şarj etme rutininizi de ölçüyor.

Yani yüzde 100 şarj yerine yüzde 80’de şarjı kesmek yahut yavaş şarj etmek pil ömrünü uzatıyor.

iPhone nasıl şarj edilmeli?

Apple pilin yüzde 80’e kadar doldurulmasın ömrünü uzatmada tesirli olacağını belirtiyor. Bu hususta tercih büsbütün kullanıcıya bırakılıyor. Şayet aygıtınızı direkt tam şarj etmek istiyorsanız, yüzde 80 düzeyinden sonra kilit ekranında çıkan bildirimden “Şimdi Şarj Et” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sıcaklıkta aygıtların pil performansını direkt etkiliyor. Çok sıcak yahut soğuk havaların iPhone batarya ömrünü kısalttığını vurgulayan Apple, 16 – 22 derece ortasının ülkü olduğunu belirtiyor.

Günlük kullanımda iPhone’un pilinin daha uzun gitmesi için Düşük Güç Modu özelliğini etkin etmeniz kâfi. Bu özelliği faal hale getirdiğinizde ekran parlaklığı otomatik olarak kısılıyor ve art planda çalışan uygulamalar kapatılıyor.

– iPhone nasıl şarj edilmeli? sorusuna Apple’ın verdiği karşılıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iPhone batarya ömrü ne kadar? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.