Apple iPhone 14 Pro kamera özellikleri detaylanıyor: Daha büyük sensör daha iyi düşük ışık performansı sunacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple'ın beklenen iPhone 14 serisi önümüzdeki hafta tanıtılacak. Tanıtım tarihi yaklaştıkça elimize daha ayrıntılı bilgiler gelmeye ise ...

Apple’ın beklenen iPhone 14 serisi önümüzdeki hafta tanıtılacak. Tanıtım tarihi yaklaştıkça elimize daha ayrıntılı bilgiler gelmeye ise devam ediyor. Son gelen bilgilere göre iPhone 14 Pro modellerinin daha gelişmiş kameralara ve yeni bir ekrana sahip olması bekleniyor.

Analist Ming-Chi Kuo’nun aktardığına nazaran bu yılık iPhone 14 Pro modelleri daya büyük piksellere sahip yeni ultra geniş lense sahip olacak. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde göreceğimiz yeni ultra geniş açı lens daha büyük sensörle donatılacak. Bunun bir getirisi olarak sensörün piksel boyutunda da artış sağlanacak. Münasebetiyle yeni sensör düşük ışık şartlarında daha fazla ayrıntı ve ışık yakalayacaktır.

iPhone 14 Pro Max nasıl olacak? Özellikler & fiyat & çıkış tarihi

1 gün evvel eklendi

iPhone 14 Pro kameralarıyla öne çıkacak

Halihazırda iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’te yer alan 1.0µm (mikrometre) pikselli 12 megapiksel ultra geniş lens yerini bu yılki Pro modellerinde bulunacak olan 1.4µm büyüklüğündeki piksellere bırakacak. Kuo’nun belirttiğine nazaran eklenen yeni bileşenerle birlikte kamera tarafındaki maliyet yüzde 70 oranında artacak. iPhone 14 Pro modellerindeki ultra geniş açı kamera bileşenleri ise Sony, Minebea, VCM, Largan ve LG Innotek tarafından tedarik edilecek.

Daha evvelki bilgilere baktığımızda iPhone 14 Pro’nun öne çıkacağı kamera detaylarınun bunlarla hudutlu olmadığını görüyoruz. Yeni iPhone 14 Pro ve Pro Max’te 8K görüntü çekim imkanı tanıyan 48 megapiksel ana kamera yer alacak. Ön kamera tarafında da otomatik odaklamalı f/1.9 diyafram açıklığına sahip sensörün yer alacağı belirtiliyor. Birebir biçimde ön kameranın da bu sayede düşük ışıkta daha düzgün performans sergilemesi hedefleniyor.

iPhone 14 Pro ile iPhone 14 ortasındaki fark büyük olacak

iPhone 14 ve iPhone 14 Max ise bu özelliklerden büyük oranda yoksun kalacak. iPhone 13 ile tıpkı tasarımı muhafazanın yanı sıra, iPhone 14 ve 14 Max, evvelki modele benzesyen kameralara sahip olacak. Donanım tarafındaysa biraz daha geliştirilmiş A15 Bionic yongasına yer verilecek. iPhone 14 Pro modellerinde ise A16 Bionic yongasının bulunması bekleniyor.

Bu sene rastgele bir iPhone küçük modelinin gelmesi beklenmiyor. Hatta görünen o ki iPhone küçük’ün yerini 6.7 inçlik standart iPhone alacak. Son olarak iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’de daha büyük pil ve her vakit açık ekran (Always on Display gibi) yer bulacak. Apple, 7 Eylül Çarşamba günü düzenleyeceği aktiflikte iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max aygıtlarını tanıtacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.