TSMC, Apple için vites yükseltecek: A17, M2X ve M3 işlemciler detaylanıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Küresel ekonominde yaşanan belirsizlikler, akıllı telefonlardan tabletlere kadar birçok elektronik eseri etkilemeye devam ediyor. Bölümdeki ...

Küresel ekonominde yaşanan belirsizlikler, akıllı telefonlardan tabletlere kadar birçok elektronik eseri etkilemeye devam ediyor. Bölümdeki düşüncelere kıyasla yakın vakitte yeni jenerasyon iPhone 14 ailesini tanıtmaya hazırlanan teknoloji devi Apple, üretim sınırını genişletmek için çalışmaları hızlandırdı.

M2X ve M3 işlemciler için hazırlıklar tamamlandı

Üretim zinciri kaynaklarından alınan bilgilere nazaran Apple, Rhodes kod isimli M2X işlemcinin seri üretimine Eylül sonunda başlamayı planlıyor. Buna ek olarak teknoloji devinin Palma kod isimli M3 mimarisinin çekirdek dizaynını da tamamladığı bildirilirken, M3 işlemciler daha gelişmiş N3E sürecine, M2X ise TSMC’nin N3 sürecine güvenecek.

iPhone 14 Pro Max nasıl olacak? Özellikler & fiyat & çıkış tarihi

1 gün evvel eklendi

M3 işlemcilerin M2X’in seri üretiminden yaklaşık bir yıl sonra, 2023’ün ikinci yarısı yahut 2024’ün birinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bununla birlikte yeni işlemci, yeni jenerasyon MacBook Air, iPad Air ve iPad Air Pro modellerinde kendisine yer bulacak. Bilindiği üzere Apple, bu yıl iPhone 14’ün eser kümesini ve amaç pazarını tekrar pozisyonlandırmaya başladı. Böylelikle iPhone 14 A15’i kullanmaya devam ederken, iPhone 14 Pro TSMC’nin 5nm N4’ünü kullanan yeni A16 işlemcisi ile donatılacak.

A17’nin tasarımı tamamlanmak üzere

Coll kod isimli yeni jenerasyon A17 işlemcisine gelince, Apple’ın çalışmalarında son basamağa geldiği bildiriliyor. Kaynakta yer verilenlere nazaran yeni işlemci, gelecek yılın ikinci ve üçüncü çeyreği ortasında TSMC’nin 3nm N3 süreci kullanılarak üretilecek. Paylaşılan bilgilerin ışığında Apple’ın cep telefonu ve PC kesiminde 3nm’ye geçişi hızlandırarak Intel, AMD ve Qualcomm ile olan rekabetini daha da arttıracağını söyleyebiliriz. 

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.