Uydudan mobil iletişim dönemi başlıyor: iPhone kullanıcılarına müjde!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uydu tabanlı telefon irtibatı, son periyotta taşınabilir servis sağlayıcılarının temel hususları ortasında yer alıyor. Bilhassa 5G ...

Uydu tabanlı telefon irtibatı, son periyotta taşınabilir servis sağlayıcılarının temel hususları ortasında yer alıyor. Bilhassa 5G teknolojisinin tüm dünyayı sarmasıyla birlikte somut adımlar atılmaya devam ediyor. Öte yandan akıllı telefon üreticileri de aygıtlarını buna uygun olarak tasarlamak için kolları sıvadı.

iPhone 13 serisi, uydu tabanlı taşınabilir irtibatını destekleyecek

Uydu tabanlı taşınabilir irtibatı ile ilgili teşebbüsler hızlandıkça akıllı telefonlarda dizaynlarında bu özelliği sunmaya hazırlanıyor. O denli ki kıymetli kaynaklar, merakla beklenen iPhone 14 serisinin bu özelliğe sahip olacağını belirtmişti.

Apple sızıntılarıyla ünlü analist Ming-Chi Kuo’nun son raporuna nazaran iPhone 14 serisi, bu özelliği taşıyacak tek seri olmayacak. Kaynak, Apple’ın birkaç yıldır bu özellik üzerinde çalıştığını ve iPhone 13 serisinin de bu özelliği destekleyecek halde tasarlandığını belirtti.

Günümüzde akıllı telefonların kullanımının epey artmış olması taşınabilir ağ alanının da genişlemesine neden oluyor. Fakat tüm Dünya’da taşınabilir ağların olmadığı bölgeler ise bir epey fazla. O denli ki bu alan, Dünya yüzeyinin sadeye yüzde 10’u oluşturuyor.

Son periyotta baz istasyonlarıyla sağlanan taşınabilir ağların, akıllı telefon dünyasının büyümesine ayak uyduramıyor. Şirketler bu alanı tüm dünyaya yaymak için teşebbüslere başladı. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX ile T-Mobile isimli operatör ortasında yeni bir muahede sağlandı. Bu sayede Musk’ın uyduları, akıllı telefonlara 5G uydu hizmeti verebilecek. Yani baz istasyonlarına olan gereksinim ortadan kalkacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.