20 yıllık Mars aracı hala Windows 98 kullanıyor! İşte sebebi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yaklaşık 20 yıl evvel Mars’a gönderilen uzay aracı ile ilgili şaşırtan bir bilgi ortaya çıktı. Avrupa ...

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yaklaşık 20 yıl evvel Mars’a gönderilen uzay aracı ile ilgili şaşırtan bir bilgi ortaya çıktı. Avrupa Uzay Ajansı’nın yayınladığı basın açıklaması, Mars Express araştırma vazifesindeki aracın hala Windows 98 tabanlı bir bilgisayar kullandığını ortaya koydu.

20 yaşındaki MARSIS neden Windows 98 çalıştırıyor?

Mars Express misyonu, ESA’nın Kızıl Gezegen için gerçekleştirdiği birinci vazife olma özelliğine sahip. Misyon kapsamında 2 Haziran 2003’te fırlatılan MARSIS cihazı, yaklaşık 20 yıldır Mars hakkında hayli değerli bilgiler sağladı. Lakin ESA, uzun bir müddetin akabinde yazılım güncellemesi yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

ESA’nın Mars Express misyonunda vazife alan Andrea Cicchetti, yirmi yıllık hizmetin Mars’taki su belirtilerinin araştırılmasında ve keşfedilmesinde çok değerli olduğunu söyledi. Misyonun en kıymetli kesimlerinden biri olan MARSIS yıllardır Windows 98 kullanıyor olmasıyla şaşırttı.

ESA tarafından yayınlanan son basın bildirisi, MARSIS’in yazılım güncellemesiyle vazifesine devam ettiğini söyledi. Vazifede yazılım mühendisi olarak çalışan Carlo Nenna, son vakitlerde MARSIS’in performansı için birtakım zorluklar yaşadıklarını söyledi. Lakin değişik bir halde Windows 98 kaynaklı sorun yaşamadıklarının altını çizdi.

MARSIS’in performansını güzelleştirmek için bir dizi zorlukla karşılaştık. Lakin bu, MARSIS yazılımının özgün olarak 20 yıl evvel Microsoft Windows 98 tabanlı bir geliştirme ortamı kullanılarak tasarlandığı için değildi.

Rapor, yeni yazılım güncellemesinin Mars Express’e muvaffakiyetle uygulandığını belirtti. Ayrıyeten MARSIS’i daha ileriye götürmek ve daha kullanışlı hale getirmek istediklerini lisana getirildi.

Konuyla ilgili konuşan Mars Express’te çalışan bilim insanı Colin Wilson yıllar sonra Windows 98’den farklı yazılımda çalışmanın garip olduğunu belirtti. Wilson, “Neredeyse 20 yıl sonra Mars Express’te orijinal bir enstrümana sahip olmak gibi” dedi.

Peki siz Mars Express misyonunun hala Windows 98 üzerinden işlemesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.