Çinli Loongson işlemcisi Zen 3 ile kapışıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ambargolara karşın Çinli tasarımcıların yonga çalışmaları takdire şayan. Şimdi bir iki jenerasyon geride olsalar da gelecek yıldan itibaren ...

Ambargolara karşın Çinli tasarımcıların yonga çalışmaları takdire şayan. Şimdi bir iki jenerasyon geride olsalar da gelecek yıldan itibaren bu farkı 1 kuşağa indirmeyi amaçlıyor. Çinli Longsoon yeni dizaynlarını piyasaya sürmeye hazır.

Loongson 3A6000 savlı geliyor

Firmanın mevcut Loongson 3A5000 işlemcileri 4 çekirdekli ve birinci jenerasyon Zen çekirdeği ile kapışabilir mahiyetteydi. Loongson çalışmalarını tick-tock biçiminde tanımlıyor. Yani Intel’in bir periyot uyguladığı fakat başarılı olamadığı iş süreciydi. Tick süreci ana mimarinin üzerine geliştirmeler ve Tock süreci de ana mimari geliştirmeleriydi. Loongson 5000 serisi Tock sürecini tanımlarken Loongson 6000 serisi de Tick sürecini tanımlıyor.

Godson 3A6000 işlemcisi tezli

2 ay evvel eklendi

 

Loongson 6000 serisi 32 çekirdeğe kadar ölçeklenebiliyor. Ayrıntıları bilinmemekle bir arada 2023 yılı içerisinde Loongson 3A6000, 3C6000 ve 3D6000 halinde segmentlere nazaran farklı isimler altında sunulacak. Bu işlemciler farklı bir 64-bit mimarisi üzerinde formlandığı için özel işletim sistemleri gerektiriyor.

Yapılan testlere nazaran Loongson 3A6000 işlemcisi tek çekirdek FP performansında yüzde 68, sabit nokta performansında ise yüzde 37 artış sağlamış. Böylelikle SPEC CPU2006 testlerine nazaran Zen 3 işlemcilere yetişirken Intel Tiger lake ve Alder Lake işlemcilerin bir ölçü gerisinde kalmış.

2024 yılında ise firma Tock dediği yeni bir mimariye geçiş yapacak. Bu mimarinin artık Zen 4 yani Ryzen 7000 ya da Raptor Lake ile başabaş bir uğraş girmesi kaçınılmaz olacak ve görünüşe nazaran Çin’de yonga devlerinin işini zorlaştıracak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.