Google şokta! Apple 9 yaşındaki modeline iOS güncellemesi verdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple önümüzdeki hafta düzenleyeceği aktiflikte yeni üyesiyle birlikte iPhone 14 serisini tanıtacak. Olağan bu aygıtların kullanacağı iOS ...

Apple önümüzdeki hafta düzenleyeceği aktiflikte yeni üyesiyle birlikte iPhone 14 serisini tanıtacak. Olağan bu aygıtların kullanacağı iOS sürümü geçtiğimiz mart ayında ortaya çıktı. Ama şirket eski modelleri de unutmuş değil. Çünkü bugün itibariyle Apple birtakım iPhone, iPad ve iPod modelleri için iOS güncellemesi paylaştı.

Apple, eski aygıtlara iOS güncellemesi verdi!

Apple, 7 Eylül’de düzenleyeceği aktiflik sonrasında iOS 16 güncellemesini, destekleyen tüm aygıtlar için paylaşacak. Ama bugün itibariyle iPad Air, iPad küçük 2, iPad küçük 3, iPod touch 6. jenerasyon, iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile iOS 12.5.6 güncellemesini paylaştı.

iOS 12’nin yeni bir sürümünü geçtiğimiz yılın eylül ayından beri görmedik. Aslında bahsi geçen aygıtların hiçbirisi iOS 13 ve üstü sürümleri desteklemiyor. Lakin bugün Apple tüm teknoloji kesimini şaşırtarak bu yazılımı hala şimdiki tuttuğunu söyledi.

Tabii iOS 12.5.6, aslında kullanıcılara yeni bir özellik vadetmiyor. Emsal bir halde aygıtın hızlanıp yavaşlaması ya da optimizasyonu ile ilgili bir değişiklik yok. Ancak güvenlik tarafında bu yılın başında ortaya çıkan 2 büyük açığa karşı muhafaza sağlıyor. Yani Apple, ortadan 9 yıl geçmiş olsa da iPhone 5S üzere eserlerini hala muhafazaya devam ediyor.

iOS ve iPadOS aygıtlara Beta kurulumu- Adım adım!

İlk olarak geliştirici değil, genel beta sürümünün yayınlanmasını bekleyebilirsiniz. Ancak daha erken erişmek istiyorsanız bir geliştirici hesabı açmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de Apple‘a her yıl 99 dolar ödemelisiniz.

Fakat halihazırda bir geliştirici hesabı kullanıyorsanız son beta sürümünü burayı tıklayarak Apple Developer Center üzerinden indirebilirsiniz. Akabinde aygıtınıza uygun profil indikten sonra, Sistem Tercihleri bulunan Yazılım Güncelleme kısmından yükleme süreçlerini tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca bunun yerine buraya tıklayarak betaprofiles sayfasına giderek iOS aygıtınızı yapılandırabilirsiniz. Akabinde da Ayarlar>Profil seçeneklerini izleyerek ekranda karşınıza çıkan talimatları izleyebilirsiniz. Bunlar ise şu formda:

  • Yukarıda linkini paylaştığımız betaprofiles sitesine gidin.
  • iOS 16 beta profilini “iOS 16 Download” seçeneği üzerinden indirin.
  • iPhone’unuzdan Ayarlara girin.
  • Profiller seçeneğine tıklayın.
  • Profil Yükle seçeneğine dokunun.
  • İndirdiğiniz belge yüklendikten sonra aygıtı tekrar başlat seçeneğine tıklayın.
  • Cihazınız açıldıktan sonra Ayarlar’a tekrar girin.
  • Önce Genel, akabinde Yazılım Güncelleme seçeneklerini tıklayın.
  • Son olarak burada karşınıza çıkan İndir seçeneğini tıklayın.
  • Not: Muhtemel bir bilgi kaybına karşı ilgili yüklemeyi 2. aygıtınıza yüklemeniz ya da cihazınızdaki bilgileri yedekledikten sonra kurmanız tavsiye ediliyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.