Grafik pazarı düşüşte, Nvidia asıl kaybeden

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Global iktisatta yaşanan sakinlik ve yüksek enflasyon tüketiciyi cebini düşünmeye zorluyor. Bilhassa oyun kesiminin sakinleşmesi ve ...

Global iktisatta yaşanan sakinlik ve yüksek enflasyon tüketiciyi cebini düşünmeye zorluyor. Bilhassa oyun kesiminin sakinleşmesi ve Bitcoin madenciliğinin azalması ekran kartı satışlarını olumsuz etkiliyor.

Ekran kartı pazarı zorda

Stokların yığılmaya başladığı ekran kartı pazarında yılın ikinci çeyreği itibariyle PC tabanlı ekran kartı satışları 84 milyon olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz çeyrekte bu sayı 96 milyondu. PC satışlarının yüzde 34 düşmesi bu düzeylerin gelmesinde tesirli oldu.

Ekran kartı stokları alarm veriyor

1 gün evvel eklendi

Genel grafik pazarında sevkiyat düşüşü çeyrek bazda yüzde 14.9 oldu. AMD sevkiyatları yüzde 7.6, Intel sevkiyatları yüzde 9.8, Nvidia sevkiyatları ise yüzde 25.7 oranında düşüş gösterdi. Masaüstü AIB ekran kartlarında ise yüzde 22.6 düşüş oldu.

AMD ikinci çeyrekte pazar hissesini yüzde 20 düzeyine çıkardı. Intel de 2 puanlık artışla yüzde 62 düzeyine geldi. Mali tabloları yeterli olmayan Nvidia ise 3.15 puan gerileyerek yüzde 18 düzeyine geriledi. Yılın kalanı için tahliller çok da umut vermiyor. Artan güç fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşı ve yüksek enflasyon hala büyük bir tehdit durumunda.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.