Tasarımı şaşırtan Asus Zenbook 17 Fold OLED tanıtıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
ASUS, Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’da ASUS mühendislerinin tipinin tek örneği olarak geliştirdiği yeni bilgisayarı ...

ASUS, Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’da ASUS mühendislerinin tipinin tek örneği olarak geliştirdiği yeni bilgisayarı tanıttı. Dünyanın birinci 17,3 inç katlanabilir OLED dizüstü bilgisayarı olma özelliği taşıyan Asus Zenbook 17 Fold OLED (UX9702) klasik bilgisayarlara meydan okuyor.

Normal kullanımda çoklu vazifeler için geniş bir 17,3 inç ekran sunan aygıt, seyahat halindeyken düzgün bir halde katlanarak ultra kompakt 12,5 inç dizüstü bilgisayar haline geliyor. Ekranın basitçe bölünmesi ve içeriklerin düzenlenmesi için şirketin geliştirdiği ScreenXpert 2 yazılımı kullanılıyor.

Asus Zenbook 17 Fold OLED özellikleri

Tek aygıtta iki OLED ekran sunan katlanabilir bilgisayar Intel Evo sertifikasına sahip. Dayanıklılık testinden geçen 17 Fold, 30.000’den fazla açma ve kapama döngüsüne dayanabiliyor. 180 derece menteşe ile büsbütün kapalı haldeyken bir fotokopi kağıdından daha küçük, kompakt ve taşınabilir bir forma dönüşüyor.

İşlemci: 12. Jenerasyon Intel Core i7-1250U
Grafik kartı: Intel Iris Xe
Pil: 75 Wh
Bellek: 16 GB RAM
Depolama: 1 TB PCIe SSD
Bağlantı noktaları: 2 x Thunderbolt™ 4 USB-C® (40 Gbps’ye kadar) 1 x ses birleşik jakı
İşletim sistemi: Windows 11 Pro
Bağlantı: Intel® WiFi 6E / Bluetooth® 5.2

Dizüstü (Bluetooth klavyeli), dizüstü (sanal klavyeli), tablet ve okuyucu üzere farklı seçeneklerde çok taraflı kullanım modları da sunuyor. Çok taraflılığına ve geniş ekran boyutuna karşın, klavyeyle birlikte 1,8 kg tartısındaki aygıt, klavyesiz haliyle ise sırf 1,5 kg.

60 Hz ekran yenileme suratı ve 0,2 ms yansıma mühletine sahip 17,3 inç ve 2.5K katlanabilir OLED dokunmatik ekranıyla ses ve imgede de tezli olan bilgisayar, HDR görseller için Dolby Vision ve PANTONE onaylı ekranı, canlı renkler için sinema sınıfı yüzde 100 DCI-P3 renk gamına sahip.

TÜV Rheinland sertifikası ile düşük mavi ışık emisyonları yayarak gözleri yormuyor. Harman Kardon sertifikalı dört hoparlörlü Dolby Atmos ses sistemi, sesi en üst seviyeye çıkaran standart bir amplifikatörden 3,5 kata kadar daha yüksek ve kristal netliğinde ses sağlayan akıllı bir amplifikatör tarafından çalıştırılıyor.

Cihazda yapay zeka dayanaklı özellikleri aktifleştirmek için ASUS AdaptiveLock ve yeni Intel Görsel Algılama Denetleyici yongasıyla birlikte çalışan bir HD kızılötesi (IR) kamera mevcut. Bu özellik, yüz tanıma sistemi ile oturum açmanın yanı sıra, kullanıcının bilgisayardan ne vakit uzaklaştığını da algılayabiliyor.

Böyle durumlarda, pil ömründen tasarruf etmek için ekranı karartarak üst düzey güvenlik için aygıt otomatik olarak kitleniyor. Kullanıcısı döndüğü anda ise ekranı aydınlatarak, süratli yüz girişi ile otomatik olarak oturum açabiliyor.

5 MP AI web kamerası, net imajlı aramalar için ASUS 3D Noise Reduction (3DNR) teknolojisi de Zenbook’un başka özellikleri ortasında yer alıyor. 3 boyutlu olarak, fotoğraftaki gürültüleri azaltan yeni kuşak 3D-DNR özelliği, üst seviye sinyal/parazit istikrarı oluşturarak harika manzaralar elde ediyor. Bu sayede sistemin %70’lere varan oranda daha uzun vadeli kayıt yapmasını sağlıyor.

Fiziksel klavye artık isteğe bağlı

17 Fold’un klavyesi ise, isteğe bağlı olarak dijital klavye ya da aygıtın dışına konumlandırılarak fizikî klavye olarak kullanılabiliyor. En eksiksiz kullanıcı tecrübesi sunmak için tasarlanan bluetooth özellikli klavye, tam boyutlu 19,05 mm tuş aralığına ve 1,4 mm uzun tuş hareket uzaklığına sahip.

ASUS tarafından tasarlanan bugüne kadarki en güzel dizüstü bilgisayar klavyesi olarak duyurulan klavye, epey gelişmiş bir yazma doğruluğu ve rahatlığı sunuyor. Klavye ayrıyeten, parmak izi bırakmayan bir kaplamayla korunan ipeksi ve pürüzsüz bir yüzeye sahip büyük bir ErgoSense dokunmatik yüzey içeriyor.

– Asus Zenbook 17 Fold OLED hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.