Trump’ın Truth Social’ı Google engeline takıldı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Eski ABD lideri Donald Trump, Twitter hesabının askıya alınmasından sonra kendi toplumsal ağını oluşturma teşebbüsünde bulundu. Bu yılın ...

Eski ABD lideri Donald Trump, Twitter hesabının askıya alınmasından sonra kendi toplumsal ağını oluşturma teşebbüsünde bulundu. Bu yılın başında ise Truth Social adlı kendi toplumsal medya platformunu başlattı. Fakat platform, bir yılda çok fazla yol katedemedi. Son haberlere nazaran ise Google, Truth Social’ı Google Play mağazasında yasakladı.

Truth Social, fizikî tehdit ve şiddete teşvik içeren paylaşımlar nedeniyle yasaklandı

Salı günü bir Google sözcüsüne nazaran, eski ABD lideri Donald Trump’ın toplumsal medya platformu Truth Social, Google Play Store’dan onay alamadı. Nedeni ise fiziksel tehditler ve şiddete teşvik üzere içerikleri yasaklayan siyasetleri ihlal etmek oldu.

Aynı vakitte Google Play Protect açık olan Android telefonlarda uygulamayı otomatik bir halde kaldırıyor. ABD akıllı telefon pazarının yaklaşık yüzde 40’ını Android telefonların oluşturuyor. Bu durum iOS kullanıcıları için de geçerli oluyor. Bu sayede Google ve Apple mağazaları olmadan akıllı telefon kullanıcıları Truth Social’ı indiremeyecek.

Geçtiğimiz hafta Truth Social’ın CEO’su Devin Nunes, uygulamanın Google Play’de kullanılabilir olup olmayacağı kararının Google Play Store’a bağlı olduğunu söyledi. Google ise kurallara uymanın Truth Social’ın sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Bir Google sözcüsü ise mevzuya ait açıklama yaptı. “19 Ağustos’ta Truth Social’a standart siyasetlerin çeşitli ihlallerini bildirdik. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği denetlemek için tesirli sistemlere sahip olmak, rastgele bir uygulamanın Google Play’de yayınlanması için hizmet koşullarımızın bir şartıdır.”

Bunların yanı sıra sözcü, problemlerin nasıl çözüleceğiyle ilgili Truth Social’a çeşitli teklifte bulundu. Başka taraftan ise Trump, Truth Social’ı ‘özgür konuşma‘ platformu olarak tanımladı. Fakat birden fazla kullanıcının bildirdiğine nazaran Truth Social, sınırsız bir konuşma platformu olmaktan çok uzakta. Zira platformda, kullanıcılara ne söyleyip söyleyemeyeceğiyle ilgili pek çok kural yer alıyor.

Peki, Truth Social hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.