Türkiye’nin en güçlü motoru TEI-TF6000 Teknofest Karadeniz’de sergileniyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin en güçlü motoru olma özelliği taşıyan TEI-TF6000 turbofan motoru ...

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin en güçlü motoru olma özelliği taşıyan TEI-TF6000 turbofan motoru, Teknofest Karadeniz’de sergileniyor. Şenliğe gelen ziyaretçiler, Türkiye’nin birinci ulusal turbofan motorunu yakından görebiliyor.

6000 libre itki verecek

TEI-TF6000’in tasarım çalışmaları tamamlandı ve imalat etabına geçildi. 2023’ün birinci aylarında imalat çalışmalarının tamamlanması ve 2023’ün birinci çeyreğinde TF6000’in çalıştırılarak test edilmesi hedefleniyor. Motorun kuru itki pahası 6000 lbf olacak ve böylelikle Türkiye’de üretilen en güçlü motor unvanını elde edecek. Yaklaşık 6 bin beygir güç üretecek. Beşerli, insansız hava araçlarında ve güç üretiminde kullanılacak.

TF6000 hangi araçlarda kullanılacak?

Motorun kullanım alanları hakkında bilgi veren TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, şunları söyledi:

“Aslında bu bir teknoloji geliştirme motoru. Olağan ki yapılan bir motor boşa üretilmez. Bu motorun güç sınıfını bilhassa seçtik. Muhtaçlık duyulduğunda Bayraktar Kızılelma’nın gereksinimini karşılayabilecek güçte ve ona uyabilecek bir boyutta bilhassa tercih ettik. Bunun yanında süratli ulusal hücumbotlarımız geliyor. 4 tanesi bir hücumbotu götürebilecek güçte. BOTAŞ ile görüşmelerimiz var. Bir protokol imzaladık. Doğal gaz sınırlarında uçak motorundan üretilmiş motorlar çok yüksek güçlerle doğal gazı pompalamakta kullanılıyor. Biz de ulusal doğal gaz komprasörlerimizi üretmeyi planlıyoruz. Bu motorun bir türevinden de elektrik üretimi emeliyle yararlanmak istiyoruz uzun devirde. Bu ordumuzun gereksinimine da karşılık gelebilir. Son bir üretimi de bu motorun çekirdeğinin gerisine motor türbinleri takılarak Atak-2 üzere daha büyük helikopterlere güç verecek. Bu motorun çekirdeğinden bir helikopter için 3500-4000 beygir güç alabileceğimizi düşünüyorum.”

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.