Himalaya buzulları eriyor, Pakistan sellere teslim

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bilim adamlarının artık geri dönülemez noktaya gittiğini ısrarla tabir ettiği global ısınma için insanoğlunun pek önlem almaya niyeti yok ...

Bilim adamlarının artık geri dönülemez noktaya gittiğini ısrarla tabir ettiği global ısınma için insanoğlunun pek önlem almaya niyeti yok üzere görünüyor. İşin garip tarafı ise aslında ekonomik badirelerle boğuşan insanoğlunun global ısınma ile oluşan felaketlerin bu zahmetleri iki kat arttırdığını biliyor olması. Ne yazık ki insanoğlu Dünya kaynaklarının hiç tükenmeyeceğini zannediyor.

Himalayalar pes ediyor

Hindistan, Çin, Nepal ve Bhutan ülkelerinden geçen Himalaya Dağları ardındaki Kutuplarda yer alan en büyük donmuş kaynak suyu rezervlerini de müdafaası nedeniyle büyük bir kıymete sahip fakat insanoğlunun pek umurunda değil.

PFAS kimyasalları için uygun haber

1 hf. evvel eklendi

Aşırı artan sıcaklıklar nedeniyle Himalaya Dağlarındaki Chhota Shigri buzulunda rekor erimeler tespit edildi. Bu erimeler Dünya atmosferi ve su döngülerindeki hassas sistemi dengezisleştiriyor. Bu da büyük seller yahut kuraklık ile sonuçlanıyor.

Eriyen buzullar nedeniyle Pakistan tarihinde görülmemiş seller yaşanıyor. Seller 50 milyon insanı etkilerken 1400 kişinin de vefatına neden oldu. Ayrıyeten ülkedeki besin üretiminin yüzde 90’ına katkı sağlayan Indus Irmağı de taşarak tarım alanlarına ve su kaynaklarına ziyan verdi. 2050 yılında Asya’da 1.5 milyar civarında insanın su kaynakları konusunda kasvet çekeceğini belirtiyor.

Himalaya Dağları ve etrafında 55 bin civarında buzul yer alıyor ve bunların 7000 tanesi Pakistan’ı direkt besliyor. Çok erime nedeniyle binlerce yüksek irtifa gölü de taşmaya başladı.

Pakistan dünyanın iklim krizine karşı zayıf olan sekizinci ülkesi fakat global ısınmaya yüzde 1 civarında katkı sağlıyor. Dünyanın en kirli kenti de Lahor ilan edilmişti. Zati ekonomik kriz içerisinde olan Pakistan’ın bu yıl sellerden 10 milyar dolar ziyan gördüğü söz ediliyor. Ayrıyeten kıymetli besin üretim kaynakları da etkilenmiş durumda.

Diğer taraftan Everest ve K2 üzere ikonik dağ dorukları de değişime uğruyor. Eriyen buzullar nedeniyle burada yer alan tesisler de yavaş yavaş daha alçak bölgelere taşınmaya başladı. Yani geri dönülemez bir noktaya yanlışsız gidiyoruz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.