iPhone 14 serisinin yeni üyesi üzerindeki sis perdesi kalktı!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Apple’ın önümüzdeki hafta düzenleyeceği aktiflikte yeni eserlerini tanıtması bekleniyor. Burada akıllı telefondan tabletlere ...

Apple’ın önümüzdeki hafta düzenleyeceği aktiflikte yeni eserlerini tanıtması bekleniyor. Burada akıllı telefondan tabletlere, kulaklıklardan dizüstü bilgisayarlara kadar birçok aygıtın yeni modelleri satışa sunulacak. İçlerinde en çok dikkat çeken ise telefon ailesine katılacak olan yeni üye oldu. Bugün itibariyle de iPhone 14 Plus modelinin ismi ortaya çıkan kılıfları ile doğrulandı.

iPhone 14 Plus modelinin MagSafe kılıfı ortaya çıktı!

Apple, iPhone 11 serisinden beri olduğumuz üzere bu yıl da 4 yeni model ile karşımıza çıkacak. Lakin geçtiğimiz yıllardan farklı olarak küçük (2023 Mart’ta yeni SE olarak görebiliriz) yerine büyük boyutlu bir versiyonun geleceği söyleniyordu. Gerçekten aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere Mark Gurman’ın sızıntıları bir sefer daha hakikat çıktı.

Uzun vakittir beklenen aktifliğin tarihi ise 7 Eylül olarak açıklandı. Tanıtılması beklenen aygıtlar ortasında iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in yanı sıra yeni M2 işlemcisini kullanan Mac modelleri, A14 işlemcisini kullanan uygun fiyatlı iPad ile M2’li iPad Pro, AirPods Pro 2 ve de biri Pro olmak üzere 3 adet yeni Apple Watch modeli bulunuyor.

Tabii bu aktiflikte birinci defa karşılaşacağımız 2 eser mevcut. Bunlardan birincisi sadece sızıntılarını gördüğümüz, yani şimdi doğrulanamamış olan Apple Watch Pro olacak. Başkası ise bugün itibariyle Apple Store stoklarına alınan kılıfları ile doğrulanan iPhone 14 Plus modeli.

Serinin yeni üyesine biraz daha yakından bakacak olursak, özellikleri itibariyle Pro modellerinden ayrıldığını görüyoruz. Ön tarafta geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13‘ün selefine kıyasla yüzde 30 oranında küçültülen çentiği bulunacak.

Fakat bir eksi olarak ekranlarının 120 Hz değil, iPhone 13 ve 13 küçük modellerinde olduğu üzere 60 Hz ile geleceği sav ediliyor. İşlemci tarafında ise işler biraz karışık. Çünkü sızıntıların geneline baktığımızda Apple’ın yeniden Pro modellerini başka tutacağı anlaşılıyor.

İddiaya nazaran 14 Pro ve 14 Pro Max modelleri A16 Bionic işlemcisini kullanırken 14 ve 14 Plus, iPhone 13 serisinde kullanılan A15 Bionic işlemcisini kullanacak. Lakin bir öteki argümana nazaran de geçtiğimiz devirde (M serisi öncesi) yapılan güzelleştirmelerle birlikte tabletlerde kullanılan X serisine geçiş yapılabilir.

Kamera tarafında ise geçtiğimiz yıl hem lensler hem de sensörler büyüdü. Bu yıl da 12 Megapiksel dizilimi yerine bir mühlet evvel tasarım ve tescil çalışmaları ortaya çıkan 48 Megapiksel kameraları görmeyi bekliyoruz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.