James Webb’ten bir ilk! Güneş sistemi dışında bir gezegeni görüntüledi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Bugüne kadarki en gelişmiş uzay teleskobu James Webb, bugün yeni bir birincisi daha gerçekleştirdi. James Webb Uzay Teleskobu birinci kere ...

Bugüne kadarki en gelişmiş uzay teleskobu James Webb, bugün yeni bir birincisi daha gerçekleştirdi. James Webb Uzay Teleskobu birinci kere Güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin imajını yakaladı. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) paylaştığı fotoğraftaki bu gezegenin Jüpiterden daha büyük bir kütleye sahip olduğu ortaya çıktı.

Öte gezegenin yaşı 15-20 milyon yıl olarak ortaya çıktı

2021 yılının sonlarında uzaya gönderilen James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sistemimizin ötesinde bir gezegenin manzarasını çekti. Ortaya çıkan bilgilere nazaran gezegenin adı ‘HIP 652426 b’ olarak yer alıyor. Ayrıyeten gezegenin yaşı 15-20 milyon yıl olduğu belirlendi. Genel olarak bakıldığı vakit bu gezegen, 4,5 milyar yaşındaki Dünya’ya nazaran daha genç.

Gözlemi yöneten Exeter Üniversitesi’nden gök bilimci Sasha Hinkley bu müşahedenin astronomi için tarihi bir an olduğunu söyledi. Ayrıyeten, “James Webb, bize büsbütün ulaşamayan orijinal bir gezegen sınıfına kapı açacak. Böylelikle onları geniş bir dalga uzunluğu aralığında gözlemleyerek kompozisyonlarını çok daha derinlemesine inceleyebiliriz.”

Farklı gezegenleri gözlemlemek, gezegenlerin yer aldığı yıldız sistemindeki yıldızın parlak olması nedeniyle zorlayıcı olur. Lakin bugün gözlemlenen gezegen, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığından 100 kat daha uzak bir yerde. Bu sayede James Webb, gezegeni daha düzgün ayırt edebiliyor.

Daha evvel gök bilimciler, yer tabanlı teleskoplarla 20 kadar öte gezegenin görüntüsünü direkt elde etti. Lakin bu, Dünya atmosferinin getirdiği gürültüyle uğraş etmek ve müşahedeleri daha dar bir görünürlükle sınırlamak manasına geliyor. Buna karşılık uzayda çekilen manzaralar, gezegenin atmosferinde üretilen ışığın birçoklarını oluşturan dalga uzunluklarını da kapsıyor.

Bunların yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı gezegenin gaz yapıda olduğunu ve hiçbir kayalığa yer vermediğini de belirtti. Bu nedenle de gezegenin yaşanılabilir olmadığı da ortaya çıktı. Ek olarak ajans, müşahedelerin devam ettiğini ve hususla ilgili bir araştırmanın yolda olduğunu da açıkladı.

Peki, siz James Webb Uzay Teleskobu imajları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.