SpO2 nedir? Akıllı saatler nasıl ölçüyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Giyilebilir teknoloji pazarının günden güne gelişmesiyle kullanıcı tecrübesini artıran ve bilhassa sıhhat konusunda bir oldukça yetenekli ...

Giyilebilir teknoloji pazarının günden güne gelişmesiyle kullanıcı tecrübesini artıran ve bilhassa sıhhat konusunda bir oldukça yetenekli hale gelen akıllı saatler ortaya çıkmaya başladı. Günümüz itibariyle insan hayatını kurtardığı haberleriyle sıklıkla karşılaştığımız bu aygıtlarda en çok ön plana çıkan özelliklerden birisi de SpO2 ölçümü diyebiliriz. Pekala SpO2 nedir ve akıllı saatler bunu nasıl ölçüyor?

SpO2 nedir?

SpO2, kandaki oksijen seviyesi, akciğerlerden bedenin geri kalanına alyuvarlar tarafından taşınan oksijen yüzdesini temsil eder. Bedendeki kanın, bu hayati vazifesi ne kadar tesirli bir biçimde yerine getirebildiğini öğrenmek genel sıhhat durumunun anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Birçok insanın kanındaki oksijen düzeyi yüzde 95-100 aralığındadır. Lakin, kanındaki oksijen seviyesi yüzde 95’in altında olmasına karşın hayatına olağan bir halde devam eden beşerler da vardır. Uyurken yapılan ölçümlerde daha düşük değerler elde edilmesi epeyce olağandır ve bu nedenle birtakım kullanıcıların oksijen kıymetleri yüzde 95’in altında olabilir.

Akıllı saatler SpO2 kıymetini nasıl ölçüyor?

Yukarıda da belirtildiği üzere günümüzde premium segmentinde yer alan akıllı saatlerin büyük bir kısmı bu özelliği bünyesinde barındırıyor. Pekala bu aygıtlar kandaki oksijen düzeyini (SpO2) nasıl ölçüyor?

Akıllı saatler, kırmızı ve Kızılötesi ışığı (IR) bileğe yansıtan yansıma oksimetri tekniğini kullanıyor. Bu kırmızı ışık, oksijen içeren kan dokularına girerek ışığı sensöre geri yansıtır. Enjekte edilen ışığın düzeyi ile yansıyan ışığın düzeyi ortasındaki fark, insan bedeninin SpO2 düzeyi olarak gösterilir.

Tabii bu aygıtların yapmış olduğu ölçümlerin doğrulukları da tartışılmakta. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki oksimetre üzere bir tıbbi aygıtın yaptığı ölçümler daha güvenilirdir. Hatta bu aygıtlar çoklukla 650nm ve 950nm dalga uzunluklarına sahip kırmızı ve kızılötesi LED‘lerle ölçüm yaparlar.

Akıllı saatlerdeki dalga uzunlukları ise bu kadar gelişmiş değil.

Bu aygıtların sensörleri aracılığıyla ölçtüğü kandaki oksijen düzeyi (SpO2) üzere sıhhat bilgilerini doğruluk hissesi yüksek olmasına karşın kesin bir bilgi üzere değerlendirmemenizi öneriyoruz. Kesin ve daha yanlışsız sonuçlar için hakikaten bu üzere gayelerle üretilen tıbbi aygıtları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.