Yok artık! Hızlı şarj ile 8 dakikada tam dolum

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Akıllı telefon dünyasındaki kıyasıya yaşanan rekabet, elbette kesimin süratli gelişmesine vesile oluyor. Şirketler bu alanda bir adım öne ...

Akıllı telefon dünyasındaki kıyasıya yaşanan rekabet, elbette kesimin süratli gelişmesine vesile oluyor. Şirketler bu alanda bir adım öne çıkmak için kimi özelliklerini daha yeterli yapma yoluna gidiyor. Bölümün değerli oyuncularından Xiaomi, süratli şarj konusunu apayrı bir düzeye taşıyor.

Xiaomi, 210W süratli şarj ile 4.000 mAh pili 8 dakikada doldurdu

Akıllı telefonlardaki süratli şarj konusu, son yılların büyük bir ivmeyle yükselmeye devam ediyor. Bilhassa Çinli üreticiler, bu bahiste öncü olarak çalışmalarını sürdürüyor. O denli ki iki yıl öncesine kadar 50W süratli şarj aletlerine şaşkınlıkla bakarken gelinen nokta sonları zorluyor

Son periyotta 120W, 150 W üzere süratli şarjları görmeye biraz biraz alıştık. O denli ki geçtiğimiz günlerde OnePlus 10T, 150W süratli şarj takviyesi sunacağını belirtmişti. Öte yandan 200W süratli şarj vaat eden iQOO, bu alanda şimdilik en süratlisi görünüyordu. Lakin Xiaomi, bayrağı devralıyor.

Xiaomi, 210W süratli şarj ile bölüme öncülük etmeye geliyor. Şirket, Xiaomi 11 Ultra ile bir dizi test gerçekleştirdi. 4.000 mAh pile sahip olan model, Xiaomi 210W süratli şarj ile 0’dan 100’e 8 dakikada doldu. Bu durum şu ana kadar elde edilmiş en süratli sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer taraftan pile olumsuz tesiri ise düşündürücü

Şarj müddetlerinin kısalması kullanıcılar için olumlu bir gelişme olsa da pil sıhhatinin ne olacağı konusunda tasalar var. Günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan piller şimdi bu kadar süratli şarjları destekleyecek seviyede değil. O denli ki Xiaomi, 125W ve üzeri süratli şarj aletlerinin iki yıl içinde akıllı telefon bataryalarında yüzde 20’lik bir bozulma gerçekleştireceğini söylüyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.