AMD Ryzen 5 7600X stok ayarlarla test edildi: Yüksek sıcaklık sorunu olabilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
AMD'nin yeni jenerasyon Ryzen 7000 işlemcileri tanıtılmalarının akabinde ilgiyle karşılandı. Ortaya çıkan resmi olmayan test sonuçları ...

AMD’nin yeni jenerasyon Ryzen 7000 işlemcileri tanıtılmalarının akabinde ilgiyle karşılandı. Ortaya çıkan resmi olmayan test sonuçları kuvvetli görünse de birtakım açılardan stok ayarların işlemciler için yetersiz kalabileceği ve çok ısınma üzere sonuçlardan ötürü performans düşümleri yaşanabileceğine işaret etmişti. Yeni gelen bilgiler gösteriyor ki stok ayarlarla birlikte yüksek sıcaklıklar Ryzen 7000 ailesinin başını ağrıtabilir. 

Stok ayarlarda ısınma sorunu olabilir

AMD halihazırda duyurmuş olduğu Ryzen 7000 serisi işlemcilerine ilişkin TDP pahalarını paylaşmış durumda. Bunlara nazaran ailenin en zirve modeli 170W, tanıtılan dört işlemcinin en zayıf modeli ise 105W TDP pahasına sahip. Ancak bu işlemcilerin soketten çekebileceği azamî güç ölçüsü ise daha farklı. Çünkü Ryzen 9 7950X için belirtilen 230W PPT (package power tracking) mevcut TDP kıymetinden daha yüksek. Birebir formda Ryzen 5 7600X için de 130W PPT değeri yer almakta. İşlemcilerin stok ayarlar ile birlikte bu termal güç eşiğine yani 90-95 derecelere ulatığı belirtiliyor. Bu eşiğie ulaşıldığında ise CPU, kendisini yavaşlatarak daha düşük frekans hızlarında çalışmaya başlıyor. 

Ryzen 5 7600X, yüksek sıcaklıkta kendini yavaşlatıyor

Elinde Ryzen 5 7600X olduğunu argüman eden bir kullanıcı tarafından paylaşılan AIDA64 sonuçları da bu bilgileri doğruluyor. AIDA 64 stress testinde mühendislik örneği Ryzen 5 7600X’in 5.05 GHz (AMD tarafından açıklanan 5.3 GHz) suratında çalıştığı görülüyor. Bu bedel ise stok ayarlarda 122W’da 93.1 dereceye çıkan sıcaklık şartlarında geçerli. Son derece yüksek bir sıcaklık ancak Vcore tarafından yapılan manuel ayarlamalar ile birlikte tıpkı 5.05 GHz frekans suratına yalnızca 68W ve 56.5 derece sıcaklıkla ulaşılabiliyor.

AMD sorunu çözmüş olabilir

AIDA 64 test sonuçlarını paylaşan şahısta bulunan Ryzen 5 7600X işlemcisi belirttiğimiz üzere mühendislik örneği eseri. Hasebiyle AMD, en son eserde yüksek sıcaklığa yol açan güç yahut voltaj yanlışını gidermiş olabilir. Zen 4 tabanlı yeni Ryzen 7000 işlemciler evvelki kuşağa nazaran daha ağır bir istifleme yapısına sahip. Ek olarak yeniden evvelki jenerasyona oranla daha yüksek frekans suratları sunuluyor. Münasebetiyle ısıyı tesirli bir halde taşımak için işlemcilerde kullanılan altın kaplamanın, tüm bunların nedeni olabileceğini gösteriyor olabiliyor. Günün sonunda, yeni bir üst düzey Ryzen 7000 serisi işlemcileri kullanan bir sistem toplama planınız varsa, alınacak modüller ortasına bir soğutma tahlili eklemeyi düşünmek isteyebilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.