Android 14 uydu desteği ile gelecek!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Android 13’ün resmi olarak piyasaya çıkmasından sonra Google, Android 14 için çalışmalara başladı. Android 14’ün beta sürümünün ise 2023 ...

Android 13’ün resmi olarak piyasaya çıkmasından sonra Google, Android 14 için çalışmalara başladı. Android 14’ün beta sürümünün ise 2023 Nisan’da yayınlanacağı düşünülüyor. Bununla birlikte sürümle ilgili ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de bugün aşikâr oldu. Haberlere nazaran Google, Android 14 ile birlikte uydu ilişki dayanağı sunacak.

Android 14 ile uydu irtibatı sağlamak mümkün olacak

Uydu teknolojisinin günümüzde gelişmesiyle birlikte üreticiler, akıllı telefonlar için ‘uydu bağlantı’ sunmaya başladı. Uydu bağlantısı ile birlikte akıllı telefonlarla hücresel bağlantının çekmediği yerlerde dahi bağlantı kurmak mümkün hale gelecek. SpaceX ve T-Mobile’ın telefonları direkt uydulara bağlama planlarının akabinde Google’dan da bir haber geldi.

Google’ın Platformlar ve Ekosistemlerden sorumlu kıdemli lider yardımcısı Hiroshi Lockheimer, şirketin neleri başardığıyla ilgili bir Tweet attı. Bununla birlikte paylaşımında, uydu irtibat dayanağının sonraki Android sürümünde faal olacağını duyurdu.

Uydu dayanağıyla birlikte telefonların çekmediği yerlerde alçak Dünya yörüngesinde olan uydularla bağlantı kurmak mümkün olacak. Burada emel birinci olarak acil durum mesajları olacak. Geniş çaplı konuşmanın akabinde yüksek ihtimalle her yıl binlerce insanın hayatı kelam konusu olacak

Ayrıca Apple’ın 7 Eylül’de gerçekleştireceği aktiflikte tanıtılması planlanan iPhone 14 serisinde de uydu ilişki dayanağı yer alacak. Bunun yanı sıra Apple’ın uydu irtibat mevzusuyla ilgili Globalstar ile anlaştığı tez edildi. Savların gerçek olması sonucunda yeni modeller, yalnızca acil durumlarda kullanımda olacak bir uydu bağlantı altyapısına sahip olacak.

Ek olarak Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in uydu bağlantısı için T-Mobile ile iş birliğine gideceği geçtiğimiz hafta ortaya çıktı. iPhone 14 serisinin de bu haberle gündeme gelmesi, uydu kontağıyla ilgili daha fazla ayrıntıyla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor.

Peki, siz Android 14 uydu teması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.