Avrupa Birliği uzun ömürlü ve kolay tamir edilen cihazlar istiyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
2024 yılında taşınabilir aygıtlarda USB Tip-C girişinin zarurî olmasını isteyen Avrupa Birliği artık de kolay tamir edilen ve daha uzun ...

2024 yılında taşınabilir aygıtlarda USB Tip-C girişinin zarurî olmasını isteyen Avrupa Birliği artık de kolay tamir edilen ve daha uzun müddet kullanılabilen taşınabilir aygıtlar peşinde. Avrupa Komitesi bir yasa teklifi hazırlıyor.

Uzun ömürlü ve kolay tamir edilen cihazlar

Aslında uzun ömürlü ve kolay tamir edilebilen aygıtlar her tüketicinin hayalidir. Ne var ki ekonomik telaşlar nedeniyle tersine elektronik aygıtların ömrü sonlu ve tamirat konusu da teknik servislere bırakılıyor.

Samsung, “kendin tamir et” programını başlattı

1 ay evvel eklendi

Avrupa Kurulu tüketicilerin daha güçlü eserlere sahip olması için bir çalışma başlattı. Çalışmaya nazaran akıllı telefon ve tabletlerin bataryalarının 1000 şarj sonrasında yüzde 80 kapasitesini müdafaası isteniyor. Ayrıyeten yazılım güncellemeleri de aygıtın bataryasına olumsuz tesir yapmayacak. Bu hususa güvenlik yamaları ile katlanabilir aygıtlar dahil değil.

Diğer taraftan taşınabilir aygıtların en az 15 kıymetli modülünün değiştirilebilir olması isteniyor. Batarya, ekran, adaptör, art kaplama, SIM tepsisi üzere kesimler 5 yıl boyunca erişilebilir olacak. Kurul televizyon ve çamaşır makineleri üzere mesken elektroniği aygıtlarında gördüğümüz verimlilik etiketlerini taşınabilir aygıtlara da getirecek.

Taslak daha ileri basamak ise kullanıcıların aygıtları kendilerinin tamir edebilmesi. Profesyonel yardım olmadan sipariş verecekleri yedek modülleri kullanıcılar kendileri değiştirebilecek. Ayrıyeten bataryaların da 1000 şarj sonrasında tam kapasite olmasına yönelik bir husus de var.

Dünya çapında ülkelerin yaptığı bu atılımlar haliyle üreticileri zorluyor. Şirket mantığını farklı bir giriş yuvası üzerine kuran Apple artık taşınabilir aygıtlarında USB Tip-C girişi sağlamak zorunda kalacak. Uzun periyodik yedek modül dayanağı ise tüketicilerin daha az sıklıkta aygıt değiştirmesi manasına geliyor ki bu da mali tabloları olumsuz etkileyecektir. Öbür taraftan konutta tamir konusunda Apple ve Samsung kıymetli adımlar atmıştı ne var ki aktivistler makul merkezler yerine konutlarda yedek modül değişimi yapılmasının etraf kirliliğine yol açacağını savunuyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.