Eylül ayında bizi gökyüzünde neler bekliyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA, her ay gökyüzünde gerçekleşecek ve yeryüzünden görünebilecek olayları bizlerle paylaşıyor. Uzay ajansı, Eylül ayı içinde gökyüzünde ...

NASA, her ay gökyüzünde gerçekleşecek ve yeryüzünden görünebilecek olayları bizlerle paylaşıyor. Uzay ajansı, Eylül ayı içinde gökyüzünde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşıma nazaran Eylül ayında birçok özel olay bizleri bekliyor.

NASA, Eylül ayında görülmesi gereken olayları paylaştı

İlk olarak Mars ile başlayalım. Kızıl gezegen tüm hoşluğu ile uzayda süzülürken bu ay içerisinde Aldebaran ve Betelgeuse isimli iki kımızı dev yıldız ile birlikte bir üçgen oluşturacak. Her üçü de kırmızının tonlarına sahip olan bu gök cisimlerini bu formda görmek mutlaka etkileyici olacaktır.

Eylül ayı ayrıyeten güneş sistemimizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter‘i gözlemlemek için kusursuz bir fırsat sunuyor. 11 Eylül tarihinde güneş doğmadan evvel Jüpiter’i Ay’a hayli yakın bir pozisyonda göreceğiz. Jüpiter’i çıplak gözle kolaylıkla takip edebilirsiniz lakin dürbün yahut teleskopunuz varsa, Jüpiter’in çok yakın hareket eden dört büyük uydusunu da görebilirsiniz.

NASA ayrıyeten Jüpiter yörüngesindeki Juno uzay aracının 29 Eylül’de bu buzlu uydulardan biri olan Europa’nın yanından geçerek. Uzay aracı Dünya’ya geri göndermek çeşitli bilgiler toplarken Europa’nın yüzeyinden yalnızca 320 kilometre uzaklıkta olacak.

9 Eylül tarihine gelindiğinde ise Satürn ve Jüpiter’i Ay’a eşlik ederken göreceğiz. Üçlünün hava karardıktan sonraki birinci birkaç saat güneydoğuda yükseldiğini ve gece boyunca birlikte batıya gerçek süzüldüğünü izleyebileceğiz. Eylül ayı boyunca da bu üçlüyü farklı pozisyonlarda izlemek mümkün olacak.

Son olarak NASA’nın Ay’a geri dönüş programı da tekrar Eylül ayı içerisinde başlayacak. NASA’nın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketini kullanan Artemis I görevi Cumartesi günü başlıyor. Mürettebatsız olacak olan bu vazifenin akabinde ise 2030 yılında Ay’a tekrar dönüş planlanıyor.

Eylül ayında gökyüzünde yaşanacak etkileyici olaylar bu biçimde sıralanıyor. Gökyüzünü daha ayrıntılı incelemek için ise çeşitli uygulamalar bulabilirsiniz. Pekala siz en çok hangi olayı merakla bekliyorsunuz? Yanıtlarınızı yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.