NASA, SpaceX ile olan ortaklığını büyütüyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
NASA’yı Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyan tek ABD merkezli firma olan SpaceX, bir mühlet daha rakipsiz kalacak üzere duruyor ...

NASA’yı Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyan tek ABD merkezli firma olan SpaceX, bir mühlet daha rakipsiz kalacak üzere duruyor. NASA tarafından yapılan açıklamaya nazaran halihazırda bulunan ortak vazifelere beş yeni astronotlu uçuş eklenecek.

NASA, yapmış olduğu basın açıklamasında SpaceX ile olan iştiraklerini toplamda 14 uçuşa çıkarmaya karar verdi. Münasebetiyle SpaceX ile birlikte halihazırda olan muahedeye 5 yeni uçuş daha eklenmiş oldu. Bu uçuşlar için belirlenen bütçe ise 1.44 milyar dolar. SpaceX ile NASA ortasındaki Ticari Mürettebat Programı (CCtCap) kontratı ise toplamda 4.93 milyar dolara ulaşacak. Birlikte yapılacak olan ISS misyonları ise 2030’a kadar uzanacak.

NASA Artemis 1 Ay misyonu motor arızası nedeniyle ertelendi

3 gün evvel eklendi

SpaceX, Kasım 2020’de mürettebat nakliyeciliği için gerekli olan sertifikayı NASA tarafından almayı başarmıştı. Şirketin ajans için dördüncü mürettebat rotasyon vazifesi olan Crew-4, şu anda uzay istasyonunda yörüngede bulunuyor. Vazifelerin bir modülü olarak, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı ve Falcon 9 roketi, ehemmiyet derecesi yüksekkargo ile birlikte dört astronotu uzay istasyonuna taşıyacak.

Rakip Boeing zorlanıyor

SpaceX şu anda NASA için uzaya astronot göndere tek şirket olsa da ajans, yalnızca bu firmaya bağlı kalmak istemiyor. Boeing ile de iştiraki bulunan NASA, firmanın Starliner kapsüllerini kullanmayı hedefliyor. Öte yandan Boeing’in Starliner araçlarında yaşanan sayısız gecikme, planların ve programların aksamasına münasebetiyle da SpaceX’in elinin güçlenmesine neden oldu. Boeing ve NASA’nın astronotlu birinci uçuşlarının ise 2023’te yapılması hedefleniyor.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.