Pixel 8’in işlemcisi Samsung’un 3nm sürecinde üretilecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uzun mühlet Pixel aygıtlarında yaşanan problemler ile eleştirilen Google, geçtiğimiz yıl tanıttığı Pixel 6 ailesi ile kendi geliştirdiği ...

Uzun mühlet Pixel aygıtlarında yaşanan problemler ile eleştirilen Google, geçtiğimiz yıl tanıttığı Pixel 6 ailesi ile kendi geliştirdiği Tensor işlemcilere geçmişti. Samsung ile iş birliği içerisinde geliştirilen bu işlemci, Exynos 2100’den birçok iz taşıyordu. 5nm Samsung sürecinde üretilen çip, performans ve güç kullanımı konusunda rakiplerinin gerisinde kalsa da Pixel 6’nın uygun fiyatı, Tensor işlemcisinin zayıflıklarını affettirmişti. Pixel 7 ailesinde kullanılacak ikinci kuşak Tensor, Samsung’un 4nm fabrikasyon sürecinde üretilirken üçüncü kuşak Tensor hakkında birinci bilgiler gelmeye başladı.

iPhone 14 aktifliği öncesi Samsung’dan Apple’a gönderme

5 sa. evvel eklendi

Samsung’un 3nm sürecinde üretilecek

BusinessKorea’dan gelen bilgilere nazaran 2023 sonunda satışa çıkacak Pixel 8 ailesinde kullanılacak üçüncü jenerasyon Tensor işlemci, Samsung’un 3nm fabrikasyon sürecinde üretilecek. Ayrıyeten daha evvel de belirttiğimiz üzere, çip büyük ölçüde Samsung tarafından geliştirilecek. Fakat gelen bilgilere nazaran Samsung, 4nm ve 3nm fabrikasyon süreçlerinde önemli verimlilik problemleri yaşıyor. Firmanın; 4nm fabrikasyonda %35 randıman aldığı, 3nm fabrikasyon sürecinde ise %20’nin altında randıman aldığı söyleniyor. En büyük müşterilerinden olan Qualcomm’u da TSMC’ye kaybeden Samsung, umarız Google Tensor işlemcilerinde âlâ bir iş çıkarır.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.