USB4 2.0 duyuruldu: İki kat hız

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
2019 yılında USB4 standardını kullanıma sunarak yeni bir periyodu başlatan USB Birliği bu yıl bitmeden ikinci versiyon ile standardı çok ...

2019 yılında USB4 standardını kullanıma sunarak yeni bir periyodu başlatan USB Birliği bu yıl bitmeden ikinci versiyon ile standardı çok daha âlâ hale getirdi. USB4 2.0 versiyonu ile suratlar iki katına çıkıyor.

USB4 2.0 neler sunuyor?

USB4 aslında Intel’in erişime açtığı Thunderbolt 3 teknolojisi üzerinde geliştirilmişti. İki taraflı olarak toplamda 40Gbps suratlara ulaşabilen standart hala yaygın kullanıma ulaşabilmiş değil. Pazar yüklü olarak USB 3.x versiyonlarını tercih ediyor.

USB 4.0 standardı resmen duyuruldu

3 yıl evvel eklendi

USB4 2.0 versiyonu ise bilgi transfer suratlarını 80Gbps düzeylerine taşıyor. Yeni bir fizikî katman mimarisi ile mevcut 40Gbps USB Tip-C pasif kablolarında ve yeni lisanslanacak 80Gbps USB Tip-C faal kablolarında bu suratlar mümkün oluyor. Gelişmeler şimdilik geliştiricilere yönelik olarak duyuruldu. Yakın periyotta marka ve pazarlama kısımlarına yönelik olarak rehberler hazırlanacak.

Bunun haricinde USB 3.2 bilgi kanallarının 20Gbps üzerine çıkartan protokol güncellemesi ve DisplayPort ile PCIe temaslarının daha verimli bant genişliği kullanmasına yönelik güncellemeler de dağıtıma başlayacak.

BilimMAX.com

BilimMAX.com

2020'den beri bilim, teknoloji haberleri ve kişisel sağlık önerileri sunmaya devam ediyoruz.

Konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bizlerle paylaşın.